Polscy budowlańcy liderami w Europie

24.03.2016

W najbliższych latach cała branża budowlana będzie rozwijać się w dynamicznym tempie w naszym kraju. Już teraz zamówienia i kapitalizacja spółek rosną, a inwestorzy giełdowi coraz lepiej postrzegają cały sektor.

Polski rynek budowlany jest siódmym co do wielkości w EU i zarazem jednym z najszybciej rozwijających się w całej Europie – podaje raport Euroconstruct. I wszystko wskazuje na to, że przed branżą kolejne lata prosperity. Wobec rosnącej liczby zamówień producenci materiałów budowlanych również prężnie się rozwijają. Sektor ten staje się coraz bardziej nowoczesny i zarazem konkurencyjny. – zapewniają przedstawiciele spółki Jadar.

 

 

Wyższa kapitalizacja

Od początku bieżącego roku w branży budowlanej jest coraz lepiej. Według Głównego Urzędu Statystycznego w samym tylko lutym 2016 r. koniunktura w tym segmencie wzrosła o prawie 4 punkty do -9,1 z -12,7. Poprawę koniunktury obserwuje 12,8% firm, a jej pogorszenie – 21,9% (miesiąc wcześniej było to odpowiednio 10,3% i 23,1%). Pozostałe spółki oceniają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Jeśli w najbliższych miesiącach trend się utrzyma, w maju br. koniunktura może wreszcie pokonać barierę zera, poniżej której spadła w połowie 2011 r. Najbliższe miesiące lepiej oceniają firmy duże, zatrudniające ponad 250 osób, natomiast prognozy mniejszych podmiotów są mniej optymistyczne co do portfela zamówień czy skali produkcji budowlano-montażowej.

W lutym br. tylko 4% przedsiębiorców twierdziło, że nie ma żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Producentom i wykonawcom budowlanym najbardziej dziś dokuczają wysokie koszty zatrudnienia- tak utrzymuje ok. 60% firm, zbyt wysokie obciążenia na rzecz budżetu (40%) oraz niejasne i niespójne prawo (31%). Mimo to wszystkie spółki budowlane, bez względu na wielkość, deklarują mniejszą redukcję zatrudnienia niż to zapowiadały miesiąc wcześniej.

W lutym br. odnotowaliśmy wzrost zamówień o 60% w stosunku do analogicznego okresu w 2015 r. W dużym stopniu odpowiada za to łagodna zima i dobre warunki do realizacji inwestycji. Zamówienia zgłaszają przede wszystkim deweloperzy. Jednocześnie rośnie odsetek klientów indywidualnych – opowiada Bartosz Leszczyński, dyrektor sprzedaży w spółce Jadar. Obserwuje wzrost zainteresowania produktami z segmentu premium.

Dobrą kondycję sektora budowlanego potwierdzają eksperci z Deloitte, wskazując na rosnące przychody spółek budowlanych i wzrost ich kapitalizacji przy jednoczesnym spadku liczby upadłości. Indeks WIG-Budownictwo jest również coraz lepiej wyceniany przez inwestorów na warszawskim parkiecie.

W całym 2015 r. spółki budowlane wzrosły średnio o 37%, przy 10% spadku WIG. W 2016 r. spodziewamy się stabilizacji wyników większości monitorowanych podmiotów. Zysk netto spółek budowlanych w Europie ma w tym czasie wzrosnąć o około 15-20%. Z kolei segment deweloperów wspierany przez środowisko niskich stóp procentowych odnotuje wysoką dynamikę zysku w 2016 r. Największym obecnie czynnikiem ryzyka jest polityka rządu wobec sektora bankowego – mówi Piotr Zybała, analityk DM mBanku.

 

Większe obroty

Dalszy rozwój spółek budowlanych w Polsce w znacznym stopniu zależy od efektywności sektora publicznego i organizacji przetargów na realizację dużych projektów infrastrukturalnych.

Jak zauważają eksperci serwisu Wielkiebudowanie.pl, firmy usługowe mają kilka dodatkowych powodów do zadowolenia: wyższe niż w ubiegłym roku marże (choć spadają) i mniejszy niż się spodziewano problem z kadrami robotników budowlanych. Jednak z czasem niedobór pracowników może być coraz bardziej odczuwalny zarówno w firmach wykonawczych, jak i wśród producentów materiałów budowlanych. Duże spółki już zgłaszają, że coraz częściej są zmuszone do rekrutacji pracowników mieszkających 80, 90 czy 100 km od zakładu, co np. wymaga dodatkowego organizowania transportu. Z „Raportu płacowego 2016” przygotowanego przez Hays wynika, że braki kadrowe mogą być najbardziej dotkliwe w II kwartale br., kiedy ruszą inwestycje współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Mimo to zewsząd płyną optymistyczne prognozy co do najbliższej przyszłości producentów i wykonawców budowlanych. Według platformy analitycznej Building Radar do 2020 r. sektor budowlany w Polsce urośnie o ponad 10%, osiągając wraz z Portugalią najwyższe wzrosty w Europie. Z kolei Polski Związek Pracodawców Budownictwa prognozuje 8% wzrostu rynku tylko w tym roku, a analitycy Euroconstruct szacują, że wzrost produkcji budowlanej w latach 2015-2017 może wynieść w naszym kraju nawet 28%. Sami producenci materiałów budowlanych również w planach uwzględniają coraz większe obroty.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in