Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Znaleziska archeologiczne na budowie hotelu w Gdańsku

15.02.2017

Podczas realizacji inwestycji IBB Hotel Długi Targ w Gdańsku odkryto relikty murów gotyckich oraz przedmioty codziennego użytku sprzed kilkuset lat.

Realizowany obecnie projekt IBB Hotel Długi Targ zakłada renowację trzech zlokalizowanych w centrum Gdańska, przylegających do siebie kamienic i przekształcenie ich w trzygwiazdkowy, liczący 90 pokoi hotel o powierzchni ok. 4500 m2. Inwestorem jest spółka celowa Długi Targ Sp. z o.o., natomiast za generalne wykonawstwo obiektu odpowiada gdyńska firma ALLCON Budownictwo.

W trakcie prac budowlanych na działkach przy ul. Długi Targ 14-16 natrafiono na fragmenty murów gotyckich i drewnianej zabudowy mieszczańskiej. Jak ustalili zaangażowani w prace archeolodzy, najstarsze znalezione relikty pochodzą z ok. II połowy XIV w. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że pierwotne zagospodarowanie działek zostało znacząco przebudowane w połowie XV w. Odkryto także pochodzące z drugiej połowy XVI w. pozostałości drewnianej zabudowy mieszczańskiej – oficyny oraz latryny. Znaleziono w nich dobrze zachowane przedmioty codziennego użytku, m.in. dzbanek kamionkowy oraz naczynia ceramiczne. Znalezienie pozostałości dawnej zabudowy było możliwe, ponieważ po zniszczeniach II wojny światowej kamienice zostały odbudowane jako krótsze niż oryginalne budynki. Mury są jednak zachowane tylko szczątkowo, ponieważ w latach 70. XIX w. parcele zostały całkowicie zabudowane.

 

Fragment zachowanego muru gotyckiej kamienicy przeznaczony do zachowania

 

- Nie powinniśmy być zdziwieni obecnością w tym miejscu tak starych murów oraz licznymi zmianami zagospodarowania działek czy ich przeznaczenia z biegiem czasu. Ulica Długi Targ swój obecny kształt zyskała w XV w., a nazwę Lange Markt nosi od 1514 r. Jednak wraz z ulicą Długą pod nazwą Longea Platea pojawiła się w dokumentach już w 1331 r. Wspólnie tworzyły tzw. Drogę Królewską, czyli najbardziej reprezentacyjną część miasta, wzdłuż której mieszkali patrycjusze i kupcy – wyjaśnia Karolina Kocińska z odpowiedzialnej za przeprowadzenie badań Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej.

Badania archeologiczne zostały już zakończone, były prowadzone równolegle z pracami budowlanymi. Działania miały charakter ratowniczy. Na podstawie analizy nawarstwień ziemnych, fragmentów zabudowy oraz znalezionych przedmiotów powstała szczegółowa dokumentacja, która posłuży do badań naukowych. Wszystkie elementy historyczne znajdowane w ziemi są własnością państwa i przejmują je odpowiednie służby. Przedmioty materialne (tzw. ruchomości) zazwyczaj trafiają jako część ekspozycji do obiektów muzealnych. Z kolei zabytki nieruchome mogą decyzją konserwatora zostać rozebrane, pozostawione lub przeznaczone do ekspozycji. Pozostałości zabudowy przy Długim Targu zostały po zabezpieczeniu pozostawione na miejscu i zasypane.

 

Garnitur naczyń stołowych wydobytych z latryn odkrytych na placu budowy

 

W historycznym centrum Gdańska stosunkowo często dochodzi do tego typu odkryć, zwłaszcza na podwórzach znajdujących się tu kamienic. Przykładem jest hotel Radisson Blu, czyli inna inwestycja zrealizowana przez ALLCON Budownictwo przy ul. Długi Targ. Projekt ukończonego w 2009 r. obiektu był modyfikowany w trakcie prowadzenia prac budowlanych. Powodem było odnalezienie średniowiecznych murów kamienicy gotyckiej.

Przykłady można mnożyć – np. podczas budowy biurowca Tryton Business House gdyński generalny wykonawca znalazł złotego guldena z XV w., który okazał się być unikatowym odkryciem na światową skalę.

 

Źródło: ALLCON Budownictwo

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+