Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dla kabli niepotrzebna jest książka obiektu

17.10.2011

Odpowiada Anna Macińska – dyrektor Departamentu Prawno-Organizacyjnego GUNB.

Czy w związku z nową definicją  budowli, zawierającą obecnie obiekt liniowy,  konieczne jest posiadanie książek obiektu dla kabli elektrycznych? Jeżeli tak, to czy  konieczne jest założenie książek dla kabli wybudowanych przed zmianą przepisów czy tylko po tej zmianie?

 

Dokonując zmiany ustawy – Prawo budowlane przepisami ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz.U. Nr 106, poz. 675), ustawodawca wprowadził m.in. do systemu Prawa budowlanego definicję obiektu liniowego. Zgodnie z nowo dodanym art. 3 pkt 3a ustawy – Prawo budowlane przez obiekt liniowy należy rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i umieszczona bezpośrednio w ziemi podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego. Z treści tej definicji jednoznacznie wynika, że kable zainstalowane w kanalizacji kablowej nie stanowią obiektu budowlanego ani jego części. Na tej podstawie należy przyjąć, że kable zainstalowane w kanalizacji kablowej nie wymagają również prowadzenia książki obiektu budowlanego. Zgodnie bowiem z art. 64  ustawy – Prawo budowlane książkę obiektu budowlanego prowadzi się dla ściśle określonych w tym przepisie obiektów budowlanych.

Odnosząc się do definicji budowli, zmienionej ustawą o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, należy podkreślić, że dokonana zmiana ma charakter wyłącznie redakcyjny. Definicja budowli, wskazana w art. 3 pkt 3 ustawy – Prawo budowlane, zawierająca ich wyliczenie ma charakter jedynie przykładowy, co oznacza, że budowlami mogą być również inne obiekty budowlane niewymienione wprost w tym przepisie. Obiekty liniowe, np. kanalizacja kablowa, zaliczane były do budowli również przed nowelizacją. Kable natomiast nie były uznawane za obiekty budowlane ani przed, ani po zmianie ustawy – Prawo budowlane.

 

Niniejsze odpowiedzi nie stanowią oficjalnej wykładni prawa i nie są wiążące dla organów administracji orzekających w sprawach indywidualnych.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+