Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1852) in /index.php on line 1882
Serwis internetowy inzynierbudownictwa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.     Zamknij
Biznes / Prawo
Drukuj

Kontrole a powierzchnia zabudowy i dachu

2010-10-13

Odpowiada Anna Macińska – dyrektor Departamentu Prawno-Organizacyjnego GUNB.


Bardzo proszę o interpretację przepisu Prawa budowlanego art. 62 ust. 1 pkt 3 (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.).: „Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:

3) okresowej w zakresie, o którym mowa w pkt 1, co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada, w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2; osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie pisemnie zawiadomić właściwy organ o przeprowadzonej kontroli”.

Z czego wynika przypadek „budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2”? Przecież każdy budynek z dachem płaskim „o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2” wcale nie musi być „o powierzchni zabudowy przekraczającej” 1000 m2, a skąd aż 2000 m2. A jak interpretować, gdy obiekt składa się z budynku głównego, pomocniczego i łącznika? Powierzchnia zabudowy dla tych trzech budynków nie przekracza 1000 m2, a powierzchnia dachów płaskich już przekracza.

Budynek o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 1000 m2 może posiadać powierzchnię dachu przekraczającą 2000 m2 już przy nachyleniu połaci pod kątem 53o.

 

Nowelizacją z dnia 10 maja 2007 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 99, poz. 665) ustawodawca wprowadził z dniem 20 czerwca 2007 r., przepisem art. 62 ust. 1 pkt 3, w dotychczasowym zakresie wynikającym z art. 62 ust. 1 pkt 1, dodatkową kontrolę okresową, określając częstotliwość (okres) oraz zakres przedmiotowy jej przeprowadzania. Zgodnie z tym przepisem kontroli stanu technicznego co najmniej dwa razy w roku należy dokonywać przed i po okresie zimowym w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada – jedynie w stosunku do dwóch rodzajów obiektów. Obowiązkiem tym zostały objęte budynki, które posiadają określoną powierzchnię zabudowy (przekraczającą 2000 m², bez względu na powierzchnię dachu) oraz inne niż budynki obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m², tj. obiekty budowlane, dla których nie można określić powierzchni zabudowy, np. wiaty.

Wymieniony przepis wyraźnie wskazuje zatem, że parametr powierzchni zabudowy odnosi się wyłącznie do budynków, natomiast parametr powierzchni dachu dotyczy budowli. W rezultacie, jeśli powierzchnia zabudowy danego budynku nie przekracza 2000 m², obiekt taki nie będzie podlegał kontroli rocznej, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 3 ustawy – Prawo budowlane, nawet jeśli powierzchnia jego dachu przekracza 1000 m².

Dodatkowo należy zaznaczyć, że zarówno powierzchnia zabudowy budynku, jak i powierzchnia dachu, określona w ww. przepisie, odnosi się do samodzielnego konstrukcyjnie całego obiektu budowlanego, oddzielonego od innego obiektu przerwą dylatacyjną, począwszy od fundamentu do dachu. Natomiast ostateczna ocena rodzaju obiektu budowlanego w odniesieniu do obowiązku przeprowadzenia okresowych kontroli należy do obowiązków właściwego organu nadzoru budowlanego, który na podstawie pełnej znajomości stanu faktycznego sprawy jest kompetentny do zajęcia stanowiska w tym zakresie.

Niniejsze pismo nie stanowi oficjalnej wykładni prawa i nie jest wiążące dla organów administracji orzekających w sprawach indywidualnych.



Zaprenumeruj Wypisz się
 

Wtorek
2
Wrzesień
 Wrzesień 2014 
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345
 Imieniny obchodzą dziś:
Absalon, Dziesław, Wilhelm, Stefan, Bogdan, Eliza, Tobiasz, Dionizy, Henryk, Julian, Czesław
Notowanie NBP na dzień 2014-09-02
Nazwa walutyKod walutyKurs średni
bat (Tajlandia)1 THB0.1001
dolar amerykański1 USD3.2112
dolar australijski1 AUD2.9831
dolar Hongkongu1 HKD0.4143
dolar kanadyjski1 CAD2.9435
dolar nowozelandzki1 NZD2.6764
dolar singapurski1 SGD2.5624
euro1 EUR4.2120
forint (Węgry)100 HUF1.3384
frank szwajcarski1 CHF3.4881
funt szterling1 GBP5.3111
hrywna (Ukraina)1 UAH0.2516
jen (Japonia)100 JPY3.0614
korona czeska1 CZK0.1519
korona duńska1 DKK0.5655
korona islandzka100 ISK2.7360
korona norweska1 NOK0.5184
korona szwedzka1 SEK0.4581
kuna chorwacka1 HRK0.5536
lej rumuński1 RON0.9572
lew bułgarski1 BGN2.1535
lira turecka1 TRY1.4815
lit litewski1 LTL1.2199
nowy izraelski szekel1 ILS0.8975
peso chilijskie100 CLP0.5431
peso filipińskie1 PHP0.0736
peso meksykańskie1 MXN0.2449
rand (Republika Południowej Afryki)1 ZAR0.2995
real brazylijski1 BRL1.4296
ringgit malezyjski1 MYR1.0105
rubel rosyjski1 RUB0.0859
rupia indonezyjska10000 IDR2.7334
rupia indyjska100 INR5.3006
won (Korea Południowa)100 KRW0.3153
yuan renminbi (Chiny)1 CNY0.5223
SDR (MFW)1 XDR4.8494
Inżynier Budownictwa -
Materiały budowlane


Instalacje


Sprzęt budowlany i transport
Apteki modułowe
METALPLAST OBORNIKI


Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Sp. z o.o., ul. Kopernika 36/40, lok. 110, 00-924 Warszawa, tel. 22 551 56 00
KRS 0000192270 (Sad Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy KRS), NIP 525-22-90-483, Kapitał zakładowy 150 000 zł

© Copyright by Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Sp. z o.o. 2006-2014
Publikowane artykuły prezentują stanowiska, opinie i poglądy ich Autorów