Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Odległość garażu od lasu

05.06.2013

Odpowiada: Antoni Rurak, specjalista w zakresie nieruchomości.

Czy dla garaży mających nie więcej niż trzy stanowiska dla samochodów obowiązuje odległość od granicy lasu 12 m?

 

Problematyka odległości, w jakiej budynek powinien być posadowiony od granicy lasu, jest uregulowana w treści przepisu § 271 ust. 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.). Przepisy § 271 ust. 8 tego rozporządzenia należy stosować do wszystkich rodzajów budynków: ZL, PM, IN.

Zgodnie z § 209 ust. 1 ww. rozporządzenia budynki określone jako ZL, PM, IN oznaczają:

ZL – mieszkalne, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, PM – produkcyjne i magazynowe,
IN – inwentarskie.

Na podstawie § 209 ust. 3 i art. 275 ust. 1 ww. rozporządzenia garaże należy zaliczyć do budynków określanych jako PM o gęstości obciążenia ogniowego do 500 MJ/m2. W związku z tym odległość budynku garażowego PM od granicy lasu (określonego jako ściana budynku ZL z przekryciem dachu rozprzestrzeniającym ogień) powinna wynosić 12 m.

„Granica lasu” oznacza granicę terenu leśnego lub działki leśnej, oznaczonych zgodnie z mapą ewidencyjną, bez względu na stopień zalesienia.

Przedstawione wyjaśnienie dotyczące budynku garażowego PM nie odnosi się do sytuowania niezadaszonych miejsc postojowych, o których mowa w przepisach § 19 ww. rozporządzenia.

 

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube