Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1852) in /index.php on line 1882
Serwis internetowy inzynierbudownictwa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.     Zamknij
Biznes / Prawo
Drukuj

Pełnienie funkcji sprawdzającego

2011-11-17

Odpowiada dr Joanna Smarż – główny specjalista Krajowego Biura PIIB.


W 1983 r. uzyskałem uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjno-inżynieryjnej w zakresie instalacji elektrycznych, które upoważniają do:

1) kierowania, nadzorowania i kontrolowania budowy i robót, kierowania i kontrolowania wytwarzania konstrukcyjnych elementów instalacji oraz oceniania i badania stanu technicznego w zakresie instalacji elektrycznych;

2) sporządzania w budownictwie osób fizycznych projektów instalacji elektrycznych.

Czy w zakresie wymienionym w § 3 rozporządzenia MGTiOŚ z 1975 r. mogę pełnić funkcję sprawdzającego?

 

W aktualnym stanie prawnym sprawy pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w tym projektowania, kierowania i nadzorowania robót budowlanych, a także sprawdzania projektów, regulują przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1623 z późn. zm.).

Stosownie do art. 20 ust. 2 Prawa budowlanego  projektant ma obowiązek zapewnić sprawdzenie projektu architektoniczno-budowlanego pod względem zgodności z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności lub rzeczoznawcę budowlanego.

Powyższy wymóg dotyczy jednak wyłącznie osób uzyskujących uprawnienia budowlane na mocy przywołanych przepisów, natomiast do osób, które uzyskały uprawnienia przed dniem wejścia w życie tej ustawy, stosuje się art. 104 ww. ustawy, w świetle którego osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy uzyskały uprawnienia budowlane lub stwierdzenie posiadania przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, zachowują uprawnienia do pełnienia tych funkcji w dotychczasowym zakresie. 

A zatem do osób mających stwierdzenie posiadania przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie wydane na mocy przepisów rozporządzenia MGTiOŚ z dnia 20 lutego 1975 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. Nr 8, poz. 46 z późn. zm.) należy stosować przepisy tego rozporządzenia.

Powyższe zgodne jest m.in. z zasadą, iż wyjaśnienia zakresu uprawnień dokonuje się na podstawie treści decyzji oraz przepisów będących podstawą jej wydania.

Zgodnie z powyższym przy udzielaniu odpowiedzi na pytanie należy sięgnąć do przepisu § 3 ww. rozporządzenia, zgodnie z którym funkcja sprawdzającego prawidłowość rozwiązań projektowych może być pełniona przez osobę, która co najmniej przez dwa lata wykonywała na podstawie stwierdzenia posiadania przygotowania zawodowego funkcję projektanta. Funkcja sprawdzającego może być pełniona wyłącznie w zakresie uprawnień do pełnienia funkcji projektanta.

Powyższe oznacza, że ustawodawca nie uzależniał wówczas prawa do sprawdzania projektów od zakresu posiadanych uprawnień budowlanych, zastrzegając jedynie, iż funkcja ta może być pełniona w zakresie uprawnień do projektowania.

Osoba legitymująca się zatem opisanymi uprawnieniami upoważniona jest do sprawdzania projektów instalacji elektrycznych, które może sama zaprojektować, czyli w ograniczonym zakresie, wynikającym z pkt 2 decyzji.



Zaprenumeruj Wypisz się
 

Piątek
19
Wrzesień
 Wrzesień 2014 
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345
 Imieniny obchodzą dziś:
Więcemir, Teodor, Wilhelmina, Marta, Alfons, Trofim, Konstancja, Festus, January
Notowanie NBP na dzień 2014-09-19
Nazwa walutyKod walutyKurs średni
bat (Tajlandia)1 THB0.1009
dolar amerykański1 USD3.2507
dolar australijski1 AUD2.9095
dolar Hongkongu1 HKD0.4194
dolar kanadyjski1 CAD2.9658
dolar nowozelandzki1 NZD2.6443
dolar singapurski1 SGD2.5672
euro1 EUR4.1860
forint (Węgry)100 HUF1.3451
frank szwajcarski1 CHF3.4682
funt szterling1 GBP5.3257
hrywna (Ukraina)1 UAH0.2257
jen (Japonia)100 JPY2.9861
korona czeska1 CZK0.1519
korona duńska1 DKK0.5622
korona islandzka100 ISK2.7217
korona norweska1 NOK0.5129
korona szwedzka1 SEK0.4567
kuna chorwacka1 HRK0.5489
lej rumuński1 RON0.9506
lew bułgarski1 BGN2.1402
lira turecka1 TRY1.4617
lit litewski1 LTL1.2123
nowy izraelski szekel1 ILS0.8926
peso chilijskie100 CLP0.5441
peso filipińskie1 PHP0.0730
peso meksykańskie1 MXN0.2458
rand (Republika Południowej Afryki)1 ZAR0.2942
real brazylijski1 BRL1.3739
ringgit malezyjski1 MYR1.0052
rubel rosyjski1 RUB0.0846
rupia indonezyjska10000 IDR2.7111
rupia indyjska100 INR5.3453
won (Korea Południowa)100 KRW0.3113
yuan renminbi (Chiny)1 CNY0.5294
SDR (MFW)1 XDR4.8694
Inżynier Budownictwa -
Materiały budowlane


Instalacje


Sprzęt budowlany i transport


Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Sp. z o.o., ul. Kopernika 36/40, lok. 110, 00-924 Warszawa, tel. 22 551 56 00
KRS 0000192270 (Sad Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy KRS), NIP 525-22-90-483, Kapitał zakładowy 150 000 zł

© Copyright by Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Sp. z o.o. 2006-2014
Publikowane artykuły prezentują stanowiska, opinie i poglądy ich Autorów