Przeniesienie pozwolenia na budowę na rzecz innego podmiotu

30.03.2015

Odpowiada Łukasz Smaga – radca prawny.

Przygotowuję dokumenty do odbioru budynku mieszkalnego. Adresatem decyzji o pozwoleniu na budowę jest małżeństwo. Po rozpoczęciu budowy małżonkowie ustalili aktem notarialnym rozdzielność majątkową, po czym nastąpił rozwód. Mąż został wydzielony ze wspólnego majątku, jego nazwisko nie figuruje w księdze wieczystej nieruchomości, na której znajduje się budynek. Kobieta, kontynuując budowę, wyszła za mąż i zmieniła drugi człon nazwiska. Ze wstępnych informacji uzyskanych w nadzorze budowlanym wynika, że wymagane będzie przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę na aktualne nazwisko. Dotyczyłoby to art. 40 Prawa budowlanego, w którym mowa jest o przeniesieniu decyzji na rzecz innego podmiotu (innego inwestora) za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana. W przedmiotowej sprawie nie występuje inny podmiot, na rzecz którego miałaby być przeniesiona decyzja. Nasuwa się więc pytanie, czy w tym przypadku organ dokonujący odbioru budynku nie powinien dokonać odbioru na właściwe nazwisko żony na podstawie odpowiednich dokumentów: akt notarialny, akt małżeństwa.

 

Stanowisko prezentowane przez organ nadzoru budowlanego nie jest właściwe. Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.) – dalej: Pb, organ, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innego podmiotu, jeżeli przyjmuje on wszystkie warunki zawarte w tej decyzji oraz złoży oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Z przytoczonego przepisu wynika jednoznacznie, że chodzi o przeniesienie pozwolenia na budowę na rzecz innego podmiotu. Innym zaś podmiotem jest podmiot niebędący do tej pory inwestorem.

W opisanym w pytaniu stanie faktycznym zawiadomienie o zakończeniu budowy ma zostać złożone przez jednego z adresatów decyzji o pozwoleniu na budowę. Nie ma przeszkód, aby skuteczne zawiadomienie zostało złożone tylko przez jednego z małżonków, jeśli nawet obydwoje byli adresatami pozwolenia na budowę.

Nie ma również żadnych podstaw prawnych do żądania od inwestora, realizującego zamierzenie budowlane na podstawie otrzymanego pozwolenia na budowę, aby dokonywał przeniesienia tej decyzji w trybie art. 40 Pb „na aktualne nazwisko”. Oczekiwanie takie prowadziłoby bowiem do przeniesienia pozwolenia na budowę na samego siebie. Takiej możliwości nie przewiduje ani ustawa – Prawo budowlane, ani kodeks postępowania administracyjnego. Podstawą prawną stawianego wymagania nie może być również art. 40 Pb, który ma zastosowanie wyłączenie do przeniesienia pozwolenia na budowę na rzecz innego podmiotu.

Niezależnie od powyższego nie zachodzi też potrzeba podejmowania działań ukierunkowanych na ujawnienie w ostatecznym pozwoleniu na budowę aktualnego nazwiska inwestora, albowiem nie zachodzi zmiana osoby inwestora. Potwierdzenie tożsamości inwestora powinno zatem zostać udokumentowane wraz z zawiadomieniem o zakończeniu budowy, poprzez załączenie stosownego dokumentu, z którego będzie wynikało, że podmiot składający zawiadomienie jest inwestorem, na rzecz którego zostało wydane pozwolenie na budowę.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in