Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1852) in /index.php on line 1882
Serwis internetowy inzynierbudownictwa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.     Zamknij
Biznes / Prawo
Drukuj

Termin 5-letniego przeglądu

2011-05-12

Odpowiada Anna Macińska – dyrektor Departamentu Prawno-Organizacyjnego GUNB.


Bardzo proszę o wyjaśnienie terminu przeprowadzenia 5-letniego przeglądu budynku.

Budynek hotelu uzyskał pozwolenie na użytkowanie 12.12.2006 r. Posiada dach o powierzchni przekraczającej 2000 m2. Odbywają się dwa przeglądy w ciągu roku. Czy przegląd 5-letni powinien się odbyć do 31.05.2011 czy do 30.11.2011 r.?

 

Ustawa z dnia 10 maja 2007 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane (Pb) oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 99, poz. 665) nałożyła na właścicieli lub zarządców obiektów budowlanych obowiązek przeprowadzania co najmniej dwukrotnych w ciągu roku obowiązkowych okresowych kontroli stanu technicznego – przed i po okresie zimowym – w stosunku do dwóch rodzajów obiektów. Obowiązkiem tym zostały objęte budynki, które posiadają określoną powierzchnię zabudowy (przekraczającą 2000 m²) oraz inne obiekty budowlane posiadające dach o wskazanej w przepisie powierzchni (przekraczającej 1000 m2). Zgodnie z regulacją zawartą w art. 62 ust. 1 pkt 3 Pb (Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623) obowiązkowa okresowa kontrola budynków zależy od powierzchni ich zabudowy. Natomiast pozostałe obiekty budowlane (poza budynkami) kontroluje się ze względu na powierzchnię dachu. W rezultacie budynki niezależnie od powierzchni dachu, które nie posiadają powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2, nie podlegają okresowym kontrolom, o których mowa w art. 62 ust. 1 pkt 3 ustawy – Prawo budowlane, bez względu na powierzchnię dachu.

Mając na względzie powyższe, zaznaczyć należy, że obowiązkowa kontrola okresowa obiektów wielkopowierzchniowych przed okresem zimowym powinna zostać przeprowadzona w terminie do 30 listopada, natomiast po okresie zimowym do 31 maja. Należy przy tym pamiętać, że Pb zobowiązuje zarządcę lub właściciela do przeprowadzenia co najmniej dwukrotnych w ciągu roku obowiązkowych okresowych kontroli stanu technicznego obiektów wielkopowierzchniowych. Oznacza to, że ww. obiekty mogą zostać poddane większej liczbie kontroli. Natomiast osoba dokonująca kontroli tych obiektów zobowiązana została do bezzwłocznego pisemnego zawiadomienia właściwego organu nadzoru budowlanego o przeprowadzonej kontroli.

Jednocześnie należy podkreślić, że zakres przeprowadzanej w ciągu roku dwukrotnej kontroli okresowej, o której mowa w Pb, pokrywa się z zakresem dotychczasowej kontroli rocznej, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 Pb. A zatem w każdym roku kalendarzowym właściciel bądź zarządca obiektu budowlanego oprócz dotychczasowej kontroli rocznej zobowiązany jest przeprowadzić dodatkową kontrolę w tym samym zakresie. Pierwsza kontrola musi być przeprowadzona do dnia 31 maja, natomiast druga do 30 listopada. Tym samym kontrola powinna obejmować sprawdzenie stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu.

Należy ponadto zaznaczyć, że zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 2 Pb obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej co najmniej raz na pięć lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów. Oznacza to, że obligatoryjnej okresowej kontroli co najmniej raz na pięć lat podlegają elementy użytkowanych obiektów budowlanych wymienione w powyższym przepisie. Należy ponadto pamiętać, że ww. kontrola powinna być przeprowadzona co najmniej raz na pięć lat, w dowolnym miesiącu, przy czym przerwa między poszczególnymi kontrolami nie powinna przekraczać pięć lat, niezależnie od terminów kontroli, o których mowa w art. 62 ust. 1 pkt 3 ustawy Pb. Jednak w przypadku obiektów budowlanych użytkowanych nie dłużej niż pięć lat, dla których przedmiotowa kontrola będzie przeprowadzana po raz pierwszy, powinna być ona wykonana po upływie pięciu lat, np. jeżeli budynek został oddany do użytkowania 12 grudnia 2006 r., kontrola 5-letnia powinna być przeprowadzona po 12 grudnia 2011 r.

Natomiast, jeżeli budynek hotelu posiada powierzchnię zabudowy powyżej 2000 m2, to zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 3 Pb powinien zostać bezzwłocznie poddany kontroli w zakresie, o którym mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy. Należy ponadto podkreślić, że art. 62 ust. 1 pkt 3 Pb obowiązuje właścicieli oraz zarządców obiektów budowlanych od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od dnia 20 czerwca 2007 r. Oznacza to, że pierwszą kontrolę obiektów wielkopowierzchniowych, w zakresie o którym mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 Pb, właściciele oraz zarządcy powinni byli przeprowadzić do 30 listopada 2007 r.

Może się zdarzyć sytuacja, w której w danym w roku kalendarzowym zachodzi konieczność przeprowadzenia kontroli, o których mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1, 2 i 3 ustawy – Prawo budowlane. Należy jednak pamiętać, że zakres kontroli pięcioletniej określonej w art. 62 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy i kontroli rocznej uregulowanej w art. 62 ust. 1 pkt 1 jest różny, z wyjątkiem części budowlanej kontroli rocznej, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. a) Pb, który to zakres pokrywa się z zakresem kontroli pięcioletniej. Właściciel lub zarządca w roku kalendarzowym, w którym przypada kontrola pięcioletnia, może przeprowadzić jedną kontrolę, która obejmowałaby zakres kontroli rocznej i pięcioletniej. Ponadto właściciel lub zarządca w ramach tej kontroli powinien przeprowadzić kontrolę roczną w zakresie, o którym mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. b) i c) Pb. Tym samym może on przeprowadzić jedną kontrolę i spełnić w ten sposób obowiązek przeprowadzenia kontroli rocznej i pięcioletniej. Jednak sporządzany z takiej kontroli protokół powinien zawierać informacje świadczące o spełnieniu obowiązków wynikających z art. 62 ust. 1 pkt 1 i 2 Pb. Przeprowadzenie takiej kontroli nie zwalnia jednak właściciela bądź zarządcy z przeprowadzenia dodatkowej kontroli w terminie do dnia 31 maja albo do 30 listopada, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 3 Pb.

Przypomnieć należy, że odpowiedzialności karnej podlega ten, kto nie spełnia obowiązku, o którym mowa w art. 62 ust. 1 Pb. Osoba ta, zgodnie z art. 93 pkt 8 Pb, podlega karze grzywny.

 

Niniejsze teksty nie stanowią oficjalnej wykładni prawa i nie są wiążące dla organów administracji orzekających w sprawach indywidualnych.



Zaprenumeruj Wypisz się
 

Czwartek
21
Sierpień
 Sierpień 2014 
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 Imieniny obchodzą dziś:
Bernard, Franciszek, Joanna, Męcimir, Adolf, Filipina, Emilian
Notowanie NBP na dzień 2014-08-20
Nazwa walutyKod walutyKurs średni
bat (Tajlandia)1 THB0.0986
dolar amerykański1 USD3.1470
dolar australijski1 AUD2.9242
dolar Hongkongu1 HKD0.4061
dolar kanadyjski1 CAD2.8740
dolar nowozelandzki1 NZD2.6427
dolar singapurski1 SGD2.5213
euro1 EUR4.1838
forint (Węgry)100 HUF1.3352
frank szwajcarski1 CHF3.4560
funt szterling1 GBP5.2406
hrywna (Ukraina)1 UAH0.2382
jen (Japonia)100 JPY3.0473
korona czeska1 CZK0.1497
korona duńska1 DKK0.5611
korona islandzka100 ISK2.7071
korona norweska1 NOK0.5091
korona szwedzka1 SEK0.4563
kuna chorwacka1 HRK0.5499
lej rumuński1 RON0.9457
lew bułgarski1 BGN2.1391
lira turecka1 TRY1.4523
lit litewski1 LTL1.2117
nowy izraelski szekel1 ILS0.8912
peso chilijskie100 CLP0.5415
peso filipińskie1 PHP0.0718
peso meksykańskie1 MXN0.2411
rand (Republika Południowej Afryki)1 ZAR0.2949
real brazylijski1 BRL1.4008
ringgit malezyjski1 MYR0.9940
rubel rosyjski1 RUB0.0868
rupia indonezyjska10000 IDR2.6734
rupia indyjska100 INR5.1885
won (Korea Południowa)100 KRW0.3077
yuan renminbi (Chiny)1 CNY0.5126
SDR (MFW)1 XDR4.7849
Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Sp. z o.o., ul. Kopernika 36/40, lok. 110, 00-924 Warszawa, tel. 22 551 56 00
KRS 0000192270 (Sad Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy KRS), NIP 525-22-90-483, Kapitał zakładowy 150 000 zł

© Copyright by Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Sp. z o.o. 2006-2014
Publikowane artykuły prezentują stanowiska, opinie i poglądy ich Autorów