Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Budownictwo drogowe i mostowe w 2009 r.

21.12.2009

Grupa Marketingowa TAI Sp. z o.o. opracowała raport, w którym przeanalizowano informacje o rozstrzygnięciach przetargów dotyczących budownictwa drogowego i mostowego ogłoszone w Polsce, w okresie od stycznia do listopada 2009 r. Wynika z niego, iż najwięcej rozstrzygniętych przetargów ogłosiły podmioty na szczeblu gminnym i miejskim.

W okresie od 1. stycznia do 30. listopada 2009 roku, w Polsce opublikowano 187 068 informacji o rozstrzygnięciach przetargów i zleceń na usługi, wykonanie i dostawy. Ponad 10% tej liczby tj. 19 650 stanowiły informacje na temat rozstrzygnięć przetargów dotyczących budownictwa drogowego i mostowego.
 
Wśród rozstrzygnięć przetargów dotyczących budownictwa drogowego i mostowego ogłoszonych w analizowanym okresie 17 646 (89%) informacji dotyczyło wykonawstwa, a 2 004 (11%) informacji dotyczyło prac projektowych lub projektów połączonych z wykonawstwem.
 
Przetargi dotyczące wykonawstwa w branży budownictwa drogowego i mostowego rozstrzygnięte w analizowanym okresie ogłaszały głównie gminy (8 002 ogłoszenia). Najprężniejsze były gminy z województwa mazowieckiego, a wśród nich Michałowice i Łomianki. Na kolejnych miejscach wśród ogłaszających były powiaty (3 458 ogłoszeń) i miasta (3440 ogłoszeń). Na uwagę zasługuje fakt, że w okresie od stycznia do listopada 2009 r. rozstrzygniętych zostało 649 zadań ogłoszonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Szczegółowe zestawienie graficzne rozstrzygniętych przetargów na wykonawstwo w branży budownictwa drogowego i mostowego z podziałem na podmioty je ogłaszające znajduje się poniżej.
 
 
Natomiast informacje o rozstrzygniętych przetargach dotyczących prac projektowych lub projektów połączonych z wykonawstwem ogłaszały głównie podmioty na szczeblu miejskim (555 ogłoszeń). Najprężniejsze były miasta z województwa mazowieckiego i śląskiego, a wśród nich Warszawa i Katowice. Na kolejnych miejscach wśród ogłaszających były podmioty na szczeblu gminnym (551 ogłoszeń) i powiatowym (291 ogłoszeń). Na uwagę zasługuje fakt, że w okresie od stycznia do listopada 2009 roku rozstrzygniętych zostało 218 przetargów ogłoszonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Szczegółowe zestawienie graficzne rozstrzygniętych przetargów na prace projektowe dla branży budownictwa drogowego i mostowego z podziałem na podmioty je ogłaszające znajduje się poniżej.
 
 
Na realizację rozstrzygniętych przetargów dotyczących wykonawstwa w branży budowy dróg i mostów ogłoszonych w okresie od 1. stycznia do 30. listopada 2009 roku inwestorzy zarezerwowali łącznie ponad 27 miliardów złotych. Najwięcej pieniędzy – ponad 11,6 miliarda złotych rozdysponowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
 
Natomiast na realizację rozstrzygniętych przetargów dotyczących prac projektowych oraz projektów połączonych z wykonawstwem w branży budownictwo drogowe i mostowe inwestorzy zarezerwowali łącznie ponad 8,8 miliarda złotych. Najwięcej pieniędzy, jak i w przypadku przetargów dotyczących wykonawstwa rozdysponowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - ponad 7,6 miliarda złotych.
 
Liczba informacji o rozstrzygniętych przetargach w branży budownictwo drogowe i mostowe sukcesywnie rosła od początku 2009 roku aż do października br., kiedy to osiągnęła wartość 2 532 informacji o rozstrzygnięciach. Poniżej na wykresie przedstawiono liczbę rozstrzygnięć przetargów w poszczególnych miesiącach 2009 roku.
 
 
Raport dotyczący rozstrzygnięć przetargów w Polsce powstał na podstawie informacji pozyskanych z Urzędu Zamówień Publicznych.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube