Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Koniunktura sprzyja deweloperom mieszkaniowym

09.07.2018

Dobra passa na rynku mieszkaniowym w Polsce może potrwać dłużej niż pierwotnie zakładano.

Zdaniem analityków Haitong Bank podaż nowych mieszkań w tym roku nie będzie rosła i prognozują nawet większy niż pierwotnie zakładano spadek w roku 2019. Przewidują, że w roku 2018, jak również 2019 popyt na mieszkania wyprzedzi podaż, co spowoduje dalszy wzrost cen, odpowiednio o ok. 5–10 i 2–4%. Koszty budowlane w sektorze w tym roku wzrosną średnio o kolejne 10–15% r/r, wobec 3–5% zakładanych wcześniej, jednak mając na względzie oczekiwany wzrost cen, marże na porównywalnych projektach mieszkaniowych nie spadną znacząco w kolejnych latach.

Wiodący deweloperzy mieszkaniowi notowani na GPW będą nadal powiększać swój udział w rynku kosztem mniejszych konkurentów.

Biorąc pod uwagę wzrost łącznego wolumenu przedsprzedaży mieszkań o ok. 8% r/r do ok. 7,5 tys. sztuk, który został odnotowany przez deweloperów z GPW w pierwszym kwartale 2018 r., oraz fakt, że podwyżka stóp procentowych w Polsce w bieżącym roku wydaje się obecnie dużo mniej prawdopodobna niż pierwotnie zakładano, jak również mając na względzie silniejszy niż oczekiwano wzrost płac w kraju, analitycy Haitong Bank przewidują, że w tym roku dynamika przedsprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym w Polsce pozostanie bez zmian lub zanotuje jedynie lekki spadek licząc r/r., w porównaniu z koło 10% spadkiem oczekiwanym pierwotnie. – Potencjalny lekki spadek w przedsprzedaży może wynikać z historycznie wysokiej bazy i znacząco niższej niż w ubiegłym roku puli funduszy dostępnych w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (MdM) oraz spodziewanych problemów niektórych deweloperów z efektywnym uzupełnianiem swoich ofert, m.in. w związku z uwidaczniającymi się problemami administracyjnymi oraz z dostępnością generalnych wykonawców – podkreśla Cezary Bernatek, analityk Haitong Bank.

 

Fot. © dundersztyc - Fotolia.com

 

 

Jednocześnie, o ile analityk nadal oczekuje, że popyt na mieszkania na rynku pierwotnym w Polsce w 2019 r. będzie pod wpływem braku wsparcia ze strony MdM, spodziewanego wzrostu konkurencji w segmencie mieszkań na wynajem, dalszych problemów z odtwarzaniem oferty przez deweloperów posiadających niedostatecznie rozbudowane banki ziemi oraz potencjalnej podwyżki krajowych stóp procentowych, to fakt, że spodziewa się on obecnie wzrostu krajowej stopy bazowej jedynie o 50–75 p.b. (zgodnie z ostatnim konsensusem i wobec 100–150 p.b. przewidywanych wcześniej), skłania go do obniżenia prognozowanego spadku r/r wolumenu przedsprzedaży nowych mieszkań w tym okresie do 15–20%, w porównaniu z 25–30% zakładanymi wcześniej. Dodatkowo podkreśla, że prognozy Haitong Bank dotyczące przedsprzedaży na najbliższe dwa lata oparte są na założeniu, że rządowy program Mieszkanie+ nie będzie miał znaczącego negatywnego wpływu na popyt na nowe mieszkania w krótkim i średnim terminie.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube