Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Wzrost cen ofertowych a rentowność firm budowlanych

15.04.2019

W 2018 r. firmy budowlane zdołały wybronić się przed grożącą im falą upadłości. Jednak w latach 2019–2020 wciąż będą realizowane i rozliczane nierentowne kontrakty wyceniane w okresie ostrej walki o zlecenia. Co prawda będzie ich już coraz mniej, a wykonawcy zaczną wybierać te ostrożnie skalkulowane.

 

Fot. Fotolia.com

 

W ubiegłym roku grupa ponad 1200 średnich i dużych firm budowlanych wypracowała łączny wynik finansowy netto na poziomie 4,3 mld zł, wobec 2,9 mld zł rok wcześniej – wynika z raportu firmy badawczej Spectis „Rynek budowlany w Polsce 2019–2025”.

Za prawie połowę (2,03 mld zł) zysku odpowiadały firmy specjalizujące się we wznoszeniu budynków – jedni z głównych beneficjentów trwającego od kilku lat ożywienia w budownictwie mieszkaniowym. Natomiast grupa firm inżynieryjnych wypracowała 1,44 mld zł zysku netto. Sektor firm specjalistycznych (przeważają tu podmioty instalatorskie i wykończeniowe) uzyskał zaś 0,83 mld zł.

Mimo wzrostu cen materiałów budowlanych i robocizny w 2018 r., dzięki dużej ilości zleceń w branży generalnego wykonawstwa nastąpił jednak odczuwalny wzrost przychodów. W rezultacie firmom udało się nieco obniżyć wskaźnik poziomu kosztów do mniej niż 96%, a co za tym idzie, wskaźnik rentowności obrotu netto poprawił się i wyniósł 3,7%.

 

 

W większości przypadków generalni wykonawcy wyciągnęli więc wnioski z okresu ozywienia inwestycyjnego przed Euro 2012. Zdecydowana większość firm w swojej polityce ofertowej uwzględnia obecne realia rynkowe, w wyniku czego obserwowany jest znaczący wzrost cen ofertowych w przetargach. Coraz częściej także firmy selektywnie podchodzą do doboru kontraktów i niejednokrotnie rezygnują z zawarcia umów w wygranych już przetargach. Dodatkowo, przedłużające się procedury przetargowe często zmuszają oferentów do wycofania złożonych ofert. W rezultacie dochodzi do sytuacji, w których zdobywają kontrakty wykonawcy z dalszego miejsca w rankingu cenowym.

 

Przeczytaj także: Firmy budowlane IV kwartał z rzędu z ujemną rentownością

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube