Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Wzrost cen ofertowych a rentowność firm budowlanych

15.04.2019

Szansą dla firm budowlanych na uniknięcie powtórki z lat 2012–2013 i odbudowę marż na kontraktach jest więc wzrost cen ofertowych, czemu sprzyja malejąca konkurencja w branży. Obserwowany obecnie wzrost poziomu cen ofertowych jest w stanie pokryć wzrost kosztów firm budowlanych. Co więcej, w niektórych przypadkach wysoko wyceniane kontrakty mogą przynieść ponadprzeciętne marże za 2–3 lata, jeśli po okresie ożywienia ceny materiałów obniżą się, tak jak miało to miejsce w 2015 r.

 

 

Z obecnymi problemami z rentownością kontraktów budowlanych lepiej poradzą sobie inwestorzy oraz wykonawcy w budownictwie komercyjnym, w przypadku którego dla dobra realizowanych inwestycji obie strony zazwyczaj dążą do zawarcia porozumienia. Zgoła odmiennie sytuacja prezentuje się w przypadku inwestycji publicznych, choć i tutaj w ostatnich tygodniach zauważyć można było pewną poprawę, zarówno jeśli chodzi o działania PKP PLK i GDDKiA, jak i największych grup energetycznych.

 

Źródło: Spectis

 

Polecamy też: Praca w budownictwie - raport specjalny

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube