Zamówienia publiczne: budownictwo w odwrocie

01.07.2011

W maju, kolejny raz z rzędu, spadła w relacji rocznej liczba ogłaszanych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie prac budowlanych. Dane wskazują już niemal jednoznacznie, że w tym roku budować będzie się po prostu mniej – wynika z raportu opracowanego przez serwis eGospodarka.pl.

Maj: lekki wzrost

Dane, opracowane na podstawie ogłoszeń pochodzących z Biuletynu Zamówień Publicznych publikowanych w serwisie www.Przetargi.eGospodarka.pl, wskazują, że w maju 2011 r. liczba ogłaszanych zamówień publicznych wzrosła w ujęciu miesięcznym, oraz – nieznacznie – względem maja 2010 r.

W maju 2011 r. opublikowano o 8,8 procent więcej ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego niż miesiąc wcześniej i o niespełna 1 procent więcej niż w analogicznym okresie roku 2010.

 

 

W maju 2011 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych ukazało się łącznie 15 tys. 239 ogłoszeń, wobec 14 tys. 9 ogłoszeń w kwietniu, 15 tys. 836 w marcu, 11 tys. 691 ogłoszeń w lutym i 10 tys. 6 w styczniu. W zeszłym roku, w maju,  w BZP pojawiły się 15 tys. 94 ogłoszenia.

W relacji miesięcznej przyrost zanotowano we wszystkich trzech kategoriach ZP (dostawy towarów, dostawy usług, roboty budowlane). W ujęciu rocznym powyżej „kreski” znalazły się dostawy usług oraz dostawy towarów, gdzie przyrosty wyniosły odpowiednio 8,07 procent i 8,65 procent. Liczba ogłoszeń na roboty budowlane w ujęciu rocznym spadła o w maju br. względem maja 2010 r. o 10,1 procent (wobec spadku w kwietniu 2011 o 19,59 procent rdr). Maj więc – tak samo jak kwiecień – to kolejny miesiąc z rzędu, w którym zaobserwowano ujemny wskaźnik dotyczący zamówień budowlanych, liczony rok do roku – zarówno w lutym jak i w marcu br. ogłaszano mniej postępowań na prace budowlane niż w analogicznych miesiącach roku ubiegłego. To już mocna i widoczna oznaka rzeczywistego kryzysu finansów publicznych. Funduszy jest po prostu dużo mniej, więc ofiarami ograniczeń są w pierwszej kolejności inwestycje infrastrukturalne oraz remonty (szczególnie te, których przeprowadzenie można w czasie odsunąć).

 

 

Trwa odbudowa po zeszłorocznej powodzi

Dane opracowane przez serwis eGospodarka.pl wskazują, że pełną parą ruszyła akcja odbudowy infrastruktury wodnej zniszczonej podczas zeszłorocznej powodzi a także budowa nowych wałów. W maju 2011 r. liczba ogłoszeń przetargowych na wykonanie tego typu prac („roboty w zakresie ochrony przeciwpowodziowej”) wzrosła aż o niemal 111 procent względem analogicznego miesiąca roku ubiegłego. Sezon letni to również okres wakacyjnego wypoczynku dla dzieci – stąd duża dynamika przyrostu ogłoszeń na wykonanie „robót w zakresie kształtowania placów zabaw” (roczna dynamika w wysokości +74 procent). Dodatnią dynamiką w relacji rocznej charakteryzowały się jeszcze zamówienia na usługi projektowania architektonicznego (18,52%), roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych i roboty ziemne (17,20%), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (15,00%), dostawy urządzeń komputerowych (12,15%), roboty remontowe i renowacyjne (9,48%), pokrywanie podłóg i ścian (9,01%), dostawy odczynników laboratoryjnych (8,00%), instalowanie drzwi i okien (6,67%) i dostawy  komputerów przenośnych (0,71%).

W stosunku do maja zeszłego roku najbardziej spadło zapotrzebowanie na roboty w zakresie kanalizacji ściekowej (spadek o 47,01%), roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków (-33,99%), roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania (-33,54%), roboty elewacyjne (-30,58%), wykonywanie izolacji cieplnej (-29,12%), usługi nadzoru budowlanego (-26,61%), roboty w zakresie budowy dróg (-24,21%), roboty w zakresie burzenia (-22,95%), roboty w zakresie nawierzchni dróg (21,89%), roboty rozbiórkowe (-21,83%).

W relacji miesięcznej (względem kwietnia br.) najbardziej wzrosła liczba ogłoszeń o udzielenie ZP na roboty w zakresie kształtowania placów zabaw (przyrost względem kwietnia o 138,60%), roboty budowlane związane z obiektami na terenach sportowych (+62,63%), roboty malarskie (+57,29%), roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych oraz roboty ziemne (+37,11%), tynkowanie (+36,70%), roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg (+35,46%), usługi szkolenia zawodowego (+34,82%), roboty w zakresie okablowania oraz instalacji elektrycznych (+31,25%), roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania (+30,86%) oraz roboty remontowe i renowacyjne (+30,72%).

W ciągu miesiąca z kolei najbardziej spadły zamówienia na roboty w zakresie naprawy dróg (-19,44%), usługi inżynierii projektowej w zakresie inżynierii lądowej i wodnej (-18,33%), instalowanie urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych (-17,65%), usługi nadzoru budowlanego (-14,15%).

Maj to miesiąc, w którym utrwalała się tendencja zaobserwowana wcześniej – a polegająca na zmniejszaniu się liczby ogłoszeń na przygotowanie (nadzór) oraz wykonywanie inwestycji infrastrukturalnych (drogownictwo, infrastruktura kanalizacyjna i wodociągowa). Przyczyna to napięte budżety jednostek (zaciskanie pasa w gminach zaczyna się na ogół od przesuwania inwestycji na czas późniejszy) oraz powolne wyczerpywanie się funduszy unijnych objętych bieżącą perspektywą finansową.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in