Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Rozwiązania informatyczne przy projektowaniu BIM

07.11.2012

Jakich rozwiązań informatycznych należałoby użyć przy nowoczesnym projektowaniu zgodnym z ideą BIM w celu optymalizacji współpracy międzybranżowej?

Jednym z najważniejszych założeń BIM jest współdziałanie wszystkich osób biorących udział w cyklu tworzenia i życia konstrukcji: architekta, konstruktora, projektanta MEP czy inwestora. Istotna jest integracja informacji, które mogą od nich pochodzić. W praktyce często się zdarza, że strony współpracujące przy projekcie wykorzystują do wykonywania zadań różne oprogramowanie, co utrudnia wymianę danych i nie pozwala w pełni korzystać z możliwości oferowanych przez BIM. Aby pokonać ten problem, firma Tekla wprowadziła na rynek aplikację Tekla BIMsight. Jeśli BIM będziemy rozumieć jako proces twórczy i realizacyjny, to aplikacja ta jest skierowana do wszystkich, którzy w tym procesie biorą udział.

Chciałbym podkreślić, że program Tekla BIMsight jest to profesjonalne, a przy tym całkowicie darmowe rozwiązanie (można je pobrać ze strony internetowej www.teklabimsight.com), co wyróżnia je na tle innych obecnie dostępnych programów o podobnej funkcjonalności. Pozwala ono łączyć wiele informacji pochodzących z rozmaitych dziedzin budownictwa w jednym projekcie – np. modeli strukturalnych, architektonicznych, instalacyjnych, rysunków warsztatowych itp. Praca w środowisku 3D i wykorzystanie narzędzi do przeglądania i analizowania modelu ułatwia komunikację na każdym etapie powstawania obiektu – od jego projektu przez detalowanie po montaż i zarządzanie budową. W programie Tekla BIMsight znajdziemy również rozwiązania przeznaczone do sprawdzania ewentualnych kolizji między elementami konstrukcji czy instalacji jeszcze na etapie projektowania. To wszystko przekłada się na znaczne ograniczenie błędów projektowych i potencjalnych strat z tego powodu oraz na zmniejszenie nakładu pracy i jej kosztów.

 

dr inż. Tomasz Olszewski

Menadżer Wsparcia Technicznego

Construsoft Sp. z o.o.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube