W Warszawie w budowie znajduje się obecnie ponad 722 000 m² powierzchni biurowej – podaje firma doradcza Savills w raporcie podsumowującym pierwsze sześć miesięcy 2017 r. na rynku nieruchomości biurowych w stolicy. Pomimo tak wysokiej podaży nowych budynków, rynek pozostaje w bardzo dobrej kondycji. Świadczy o tym zmniejszająca się stopa pustostanów i najwyższy w historii wskaźnik popytu odnotowany na półmetku roku.

– Pomimo coraz częściej pojawiających się obaw związanych z zagrożeniem odwrócenia się koniunktury w wyniku bardzo dużej liczby projektów w budowie, dane pokazują, że równowaga pomiędzy podażą a popytem, póki co, jest zachowana. Rynek biurowy w Warszawie jest chłonny i uzasadnia tak wysoką aktywność deweloperów. Biorąc pod uwagę preferencje najemców do wybierania obiektów nowych, ryzyko wzrostu poziomu pustostanów dotyczy przede wszystkim starszych budynków. Ich właściciele coraz częściej będą zmuszeni inwestować w odświeżenie powierzchni lub nawet decydować się na zburzenie nieruchomości i wykorzystanie gruntu na inne cele – mówi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska.

 

Millenium Park

 

Zgodnie z raportem „Market in Minutes – Rynek Biurowy w Warszawie” w budowie znajduje się obecnie 722 200 m². W pierwszej połowie roku podaż nowej powierzchni biurowej wyniosła 131 400 m². Największy obiekt oddany do użytku w tym okresie to druga faza kompleksu Business Garden, w skład którego wchodzą cztery budynki o łącznej powierzchni 54 800 m². Szacuje się, że do końca roku przybędzie kolejne 185 000 m². Nie zostanie zatem pobity zeszłoroczny rekord, kiedy oddanych zostało do użytku aż 407 000 m², m.in. dzięki budynkom wieżowym Warsaw Spire i Q22.

Począwszy od przyszłego roku przez trzy kolejne lata oddawane będą największe kompleksy biurowe będące obecnie w budowie: Mennica Legacy Tower (63 800 m²; planowane zakończenie pierwszej fazy w 2018 r.), The Warsaw Hub (75 000 m²; planowane zakończenie budowy w 2019 r.) i Varso (106 200 m²; planowane zakończenie budowy w 2020 r.).

 

 

Jak podaje firma Savills, w pierwszej połowie br. w Warszawie padł rekord pod względem ilości wynajętej powierzchni. Popyt na poziomie 391 400 m² to wynik wyższy od pierwszych sześciu miesięcy zeszłego roku (360 600 m²) i najwyższego w historii poziomu odnotowanego w 2015 r., kiedy w dwóch pierwszych kwartałach wynajęto łącznie 390 200 m².

30% popytu przypadło na Centrum, w skład którego wchodzą cztery podstrefy, w tym m.in. Zachodnie Centrum (City Center West) zlokalizowane wokół ronda Daszyńskiego, gdzie wynajęto 76 700 m². W tym czasie na Mokotowie wynajęto 87 300 m² (z czego na Służewcu 60 400 m²).

W pierwszej połowie roku na rynku najmu, wśród największych transakcji, dominowały instytucje finansowe. Aż trzy z pięciu największych transakcji to spółki związane z sektorem bankowym.