Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Europejski Bank Inwestycyjny podpisali umowę kredytową dotyczącą realizacji inwestycji spółki obejmującej między innymi modernizację koksowni, co przyczyni się to do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

 

Fot. MrSpectre/Wikipedia

 

Program Jastrzębskiej Spółki Węglowej składa się z kilku projektów, m.in. modernizacji baterii koksowniczej nr 4 w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej oraz budowy instalacji odsiarczania gazu koksowniczego w Koksowniach Jadwiga i Radlin. Jednym z efektów ma być zmniejszenie ilości zanieczyszczeń uwalnianych do środowiska. Inwestycja wpisuje się w rządowy Program dla Śląska. Wsparcie z Planu Junckera wynosi blisko 250 mln zł, a łączna wartość inwestycji przekracza 1 mld zł.

 

W części Planu Junckera poświęconej dużym inwestycjom infrastrukturalnym (o wartości powyżej 100 mln zł lub innowacyjnych o wartości większej niż 30 mln zł) Polska ma już zatwierdzonych 40 projektów (26 ma już umowy) wartych 50 mld zł. Wsparcie dla nich z EBI to ponad 14,5 mld zł. Plan Junckera to też pieniądze dla małych i średnich firm. Według najnowszych danych, na koniec 2018 r. zawarto prawie 20 tys. umów z przedsiębiorcami o łącznej wartości blisko 3,8 mld zł.

 

Źródło: MIiR

 

Przeczytaj także: 5 miast w 100% z OZE