Instytut Wysokich Ciśnień PAN po rozbudowie

22.01.2014

Powierzchnia Instytutu Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie powiększyła się o dodatkowe 400 m². Prace o wartości blisko 3,5 mln netto zrealizowała Skanska.

W ramach inwestycji, która była realizowana w formule „Projektuj i Buduj”, Skanska wykonała czterokondygnacyjny obiekt oraz wyremontowała elewację istniejącego budynku. Nowy obiekt został wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje oraz okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej ze względu na sąsiedztwo ruchliwej drogi E77 i linii kolejowej. Powierzchnia całkowita dobudowy wyniosła nieco ponad 400 m².

Nowo wybudowany budynek pomieści części reprezentacyjne dla gości, pomieszczenia dyrekcji, sale konferencyjne, magazyn, pomieszczenia administracyjne, techniczne i gospodarcze. Na ostatnim piętrze znalazły się pomieszczenia gościnne – trzy pokoje dwuosobowe. Na każdym z pięter zostały zamontowane sufity podwieszane mineralne pochłaniające dźwięk.

W zakresie infrastruktury technicznej wykonaliśmy parking z 60 miejscami postojowymi, drogi wewnętrzne i ciągi piesze – mówi Kamil Pawłowski, kierownik budowy, Skanska. – Przebudowaliśmy również sieć kanalizacji deszczowej odwadniającej cały teren. Teren inwestycji został oświetlony i wyposażony w monitoring.

Skanska wykonała również pas wyłączeniowy z al. Prymasa Tysiąclecia o szerokości 3 m i długości 50 m.

Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk został założony w 1972 r. Jego specjalnością jest stosowanie metod wysokociśnieniowych w zaawansowanych badaniach podstawowych i w rozwoju technologii.

 

 

Celem instytutu są obecne obszary badawcze, które obejmują ceramiki, nadprzewodniki wysokociśnieniowe, materiały biologiczne (badania „składania się” białek pod ciśnieniem i ciśnieniowa sterylizacja żywności oraz plastyczność metali (hydroekstruzja). Wspólnym mianownikiem wszystkich obszarów badawczych jest użycie wysokiego ciśnienia jako narzędzia badawczego (czynnika zaburzającego podobnie jak temperatura czy pole magnetyczne) albo jako metody technologicznej (spiekanie pod ciśnieniem, wzrost kryształów pod ciśnieniem).

Instytut przywiązuje szczególną wagę do rozwoju aparatury wysokociśnieniowej. Dostarcza komory wysokociśnieniowe i gazowe kompresory wysokociśnieniowe do laboratoriów badawczych na całym świecie.

 

Wizualizacja: IWC PAN

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in