Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Modernizacja dworca kolejowego i stacji w Olkuszu

12.06.2019

W ramach Programu Inwestycji Dworcowych zostanie zrewitalizowany budynek dworca kolejowego w Olkuszu. Modernizacją zostaną objęte również perony, przewidziana jest też budowa przejścia podziemnego dla pasażerów.

 

Budynek dworca w Olkuszu ma charakter zabytkowy. Został oddany do użytku w 1885 r. Obecnie wnętrze dworca jest zamknięte, jednak ze stacji korzysta wielu pasażerów. Modernizacja budynku wpisuje się w plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w województwie małopolskim. Po rewitalizacji nowoczesny obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, w tym pasażerów z niepełnosprawnościami.

 

Czytaj: Budowa mostów kolejowych w Krakowie

 

Modernizacji będą podlegały również perony. Zgodnie z planem stacja ma być pomocniczym węzłem przesiadkowym. W maju PKP PLK podpisały umowę na opracowanie dokumentacji prac  budowalnych. Na podstawie przygotowanego materiału zostaną przebudowane tory, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Na stacji Olkusz przewidywana jest też budowa przejścia podziemnego wyposażonego w windy, które zastąpi kładkę dla pieszych.

 

Rozpoczęto także przygotowania do budowy łącznicy Tunel - Olkusz, dzięki której czas przejazdu między Olkuszem a Krakowem znacząco się skróci.

 

Fot. pixabuj (hpgruesen)

Inwestycje kolejowe w Małopolsce

Polskie Linie Kolejowe prowadzą w województwie małopolskim prace za ponad 150 mln zł na trasie Tunel – Charsznica – Wolbrom – Jaroszowiec Olkuski. Od 9 czerwca 2019 r. pasażerowie wygodniej wsiadają do pociągów z nowych peronów na przystankach Gajówka, Jeżówka, Zarzecze i Chrząstowice Olkuskie oraz na stacji Wolbrom. Dzięki inwestycjom pociągi pasażerskie i towarowe pojadą nawet dwukrotnie szybciej. Podróżni zyskają wygodniejsze przystanki i stacje. Będzie bezpieczniej na przejazdach kolejowo-drogowych. Usprawni się przewóz towarów z Małopolski na Śląsk. Prace finansowane są z budżetu państwa.

 

Zobacz też: Nowy dworzec kolejowy w Grudziądzu

 

Ministerstwo Infrastruktury

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube