Pawilon nr 15 – piękny i funkcjonalny

18.01.2017

Zmodernizowany Pawilon nr 15, który mieści się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, jest prawdziwą perłą architektoniczną.

Znajduje się w nim jedna z najnowocześniejszych sal kongresowo-konferencyjnych w Polsce – Sala Ziemi, wielofunkcyjna sala dla ok. 2000 osób, która może być aranżowana na wiele sposobów. Sala powstała cztery lata temu, dzięki przebudowie i zmodernizowaniu poziomu drugiego pawilonu.

W 2016 r. przeprowadzono rozbudowę północnej części pawilonu. Poza modernizacją infrastruktury celem prac było stworzenie obiektu o oryginalnej architekturze. Skupiono się na modernizacji trzech kondygnacji głównych oraz sześciu kondygnacji biurowych. W pawilonie zastosowano mobilne ściany wewnętrzne, które można dowolnie łączyć – w ten sposób możliwe jest zaaranżowanie aż 26 sal konferencyjnych o różnych powierzchniach. Nad projektem rozbudowy Pawilonu nr 15 czuwali architekci z poznańskiego biura projektów Studio ADS, natomiast generalnym wykonawcą była firma Hochtief Polska S.A.

Przebudowa oraz nadbudowa pawilonu sprawiła, że obiekt wystawienniczy przemienił się w nowoczesne centrum kongresowe. Salę Ziemi wyposażono w dwie ruchome trybuny teleskopowe. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest zorganizowanie w jednym czasie dwóch osobnych wydarzeń. Jedna z mobilnych ścian wewnętrznych Sali Ziemi dzieli ją na dwie niesymetryczne części, mogące pomieścić kolejno 1100 oraz 600 osób.

 

Fot. MTP

 

Podczas modernizacji najważniejsze było uwzględnienie ugięcia wielkogabarytowej konstrukcji dachu. Dach podwieszono na nowych łukowych kratownicach, które zawisły nad bryłą budynku. Dzięki przebudowie wysokość Sali Ziemi, która jest wolna od konstrukcji, została podniesiona z 6,5 do 11,3 m przy jednoczesnym usunięciu słupów z wnętrza sali i oparciu całości na słupach zewnętrznych. Projekt został zrealizowany przy użyciu nośnych elementów izolacji termicznej. Architekci zdecydowali się na wykorzystanie do konstrukcji stalowych łączników termoizolacyjnych Isokorb KST firmy Schóck. Pozwalają one na eliminowanie mostków cieplnych oraz izolują konstrukcję stalową w ciepłej strefie budynku od konstrukcji stalowej w strefie zimnej. Łączniki przenoszą momenty zginające oraz siły poprzeczne. W przypadku projektu głównej konstrukcji nośnej w pawilonie siły rozciągające sięgają aż 500 kN, co stanowi ogromne obciążenie dla konstrukcji o tak dużej rozpiętości.

Dach pawilonu jest wyjątkowy. Połać wisi przyczepiona od dołu do dźwigarów łącznikami Isokorb typu KST, które odcinają termicznie budynek, więc do środka nie dociera zimne powietrze. Wyeksponowanie dźwigarów na zewnątrz pozwoliło na stworzenie niecodziennego efektu, widocznego z wewnątrz oraz z zewnątrz.

Warto dodać, że w ramach prac modernizacyjnych powstały m.in. także: żelbetowa klata schodowa, szyb windowy, przeszklona winda, podwieszane sufity, posadzki, okładziny ścienne, instalacje wentylacji i klimatyzacji, wody i kanalizacji oraz instalacje elektryczne i niskoprądowe, sygnalizacji pożaru i dźwiękowego systemu ostrzegawczego.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in