Pierwsza w Polsce instalacja fotowoltaiczna na wodzie

21.10.2019

Grupa Energa przeprowadziła testy paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na wodzie. Jakie zalety ma taki innowacyjny sposób wytwarzania zielonej energii?

 

W sierpniu 2018 roku spółka Energa OZE rozpoczęła pilotażowy projekt z zakresu fotowoltaiki – pływające panele zostały umiejscowoione na zbiorniku wodnym przy elektrowni wodnej w Łapinie. Niewielka instalacja miała moc zaledwie kilku kW. Testy miały potwierdzić lub obalić tezę, że w polskich warunkach klimatycznych przeniesienie paneli fotowoltaicznych na wodę spowoduje zwiększenie wolumenu wytwarzanej energii z OZE. Pilotaż, którego celem było zbadanie wpływu zmieniających się warunków pogodowych na produktywność paneli, trwał rok i zakończył się sukcesem. Po testach instalacji fotowoltaicznej na wodzie, okazało się, że w polskich warunkach taka technologia pozwala zwiększyć ilość wyprodukowanej energii elektrycznej.

 

Zalety instalacji fotowoltaicznej na wodzie

Panele na wodzie rozwiązują problemy typowe dla fotowoltaiki – między innymi wzrost temperatury ogniw oraz zabrudzeń osadzających się na ich powierzchni. Umieszczenie instalacji na wodzie pozwala na lepsze chłodzenie modułów PV, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie ich sprawności. Ponadto, nad zbiornikami wodnymi unosi się o wiele mniej kurzu i pyłów. Dzięki temu, moduły w mniejszym stopniu ulegają zabrudzeniu.

 

Sprawdź też: Farmy fotowoltaiczne PGE na gruntach PKP

 

Czy powstaną kolejne instalacje fotowoltaiczne na wodzie?

Aktualnie prowadzonych jest w Polsce wiele inwestycji w lądowe farmy fotowoltaiczne. Jednakże, zapoczątkowane przez nas zagospodarowanie zbiorników wodnych otwiera nowe możliwości na zwiększenie produkcji energii odnawialnej w miksie energetycznym – mówi kierujący Grupą Energa, prezes Grzegorz Ksepko.

Po sukcesie pilotażowej instalacji, Grupa Energa rozpoczęła pierwszy etap wdrażania innowacyjnej instalacji fotowoltaicznej na wodzie. Zarząd spółki Energa OZE złożył wniosek do NFOŚiGW o wsparcie w ramach programu „Wsparcie dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce”.

Złożyliśmy wniosek w ramach fazy „W” – czyli wdrożenia innowacyjnego rozwiązania w polskiej gospodarce. Planowana inwestycja pływającej instalacji fotowoltaicznej powstanie na zbiorniku wodnym w miejscowości Łapino – tam gdzie odbywał się pilotaż – mówi Piotr Meler, prezes Zarządu Energa OZE – moc zainstalowana planowanej inwestycji będzie wynosić ok. 0,5 MW. Planowane jest też zaimplementowanie wypracowanej technologii na kolejnych zbiornikach wodnych. Szczególnie atrakcyjne może być wykorzystanie potencjału zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenach pokopalnianych, ponieważ montaż instalacji PV przyczyni się w dużym stopniu do ich rekultywacji.

 

Energa

 

Polecamy: Jak zmagazynować energię z odnawialnych źródeł energii

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.