Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Powstaje Centrum Turystyczno-Kulturalne Kunszt Wodny w Forum Gdańsk

14.12.2016

Firma Skanska została wybrana na generalnego wykonawcę centrum turystyczno-kulturalnego „Kunszt Wodny”, które powstanie jako część wielofunkcyjnego kompleksu Forum Gdańsk.

„Kunszt Wodny” (poprzednio Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska) będzie zlokalizowany przy ul. Targ Rakowy w okolicy skweru im. Polskich Harcerzy w Byłym Wolnym Mieście Gdańsku. Odwiedzający będą tu mogli zapoznać się z ofertą kulturalną i rozrywkową Gdańska, obejrzeć makietę miasta oraz uzyskać praktyczne wskazówki. W obiekcie znajdą się też sale: multimedialna, ekspozycyjna oraz teatralna, a także przestrzeń do odpoczynku wraz z kawiarnią. Całe centrum turystyczno-kulturalne „Kunszt Wodny” będzie miało powierzchnię użytkową ok. 4300 m2.

Budynek prezentuje złożoną i ciekawą formę architektoniczną. Składa się z dwóch części zlokalizowanych po przeciwległych brzegach kanału Raduni. Elementem łączącym będzie zawieszona nad kanałem część restauracyjna i wystawowa. Dzięki zastosowaniu przeszklonych fasad będzie można spojrzeć na zabytkowy kanał z góry. Wykonanie obiektu zawieszonego nad kanałem to dla nas ciekawe wyzwanie inżynierskie. Powierzchnię szklanych fasad wykonamy z niestosowanych dotychczas na naszym rynku, doskonałej jakości profili stalowych. Przeszklenia będą stanowić znaczną część obudowy całego obiektu, co sprawi, że większość elementów i detali architektonicznych wewnętrznych, wykonanych z wysokiej jakości materiałów, zyska znakomitą ekspozycję z zewnątrz – powiedział Krzysztof Szarmach, kierownik budowy, Skanska.

Nowa nazwa obiektu nawiązuje do dawnej stacji pomp zwanej Kunsztem Wodnym, która działała tu od połowy XVI do ok. połowy XIX w. W budynku zostaną wyeksponowane fragmenty oryginalnej zabudowy z XVI w. odkryte podczas prac archeologicznych. Dodatkowo w obiekcie znajdzie się wyjątkowa instalacja nawiązująca do jego pierwotnej funkcji. Stworzy ją tzw. rzeczka szklana zlokalizowana na poziomie dachu o długości ok. 27,75 m i szerokości 3,95 m oraz kaskada wodna spływająca z rzeczki do brodzika umiejscowionego w kanale Raduni. Ze względu na swoją złożoność montaż instalacji będzie wymagał od nas bardzo precyzyjnej koordynacji prac w branży budowlanej, sanitarnej i elektrycznej. Całość dopełni efektowna iluminacja – dodał Krzysztof Szarmach.

Za projekt architektoniczny odpowiada Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, wybrane w drodze konkursu w 2012 r. Otwarcie „Kunsztu Wodnego” nastąpi wraz z otwarciem Forum Gdańsk.

 

 

O Forum Gdańsk

Forum Gdańsk to nowa przestrzeń publiczna z kompleksem handlowym, która powstaje w samym centrum miasta w ramach rewitalizacji historycznego Targu Siennego i Targu Rakowego. Inwestycja obejmuje budowę centrum turystyczno-kulturalnego „Kunszt Wodny” oraz węzła przesiadkowego i infrastruktury drogowej wokół kompleksu. Projekt realizowany jest we współpracy pomiędzy Multi Poland i Gminą Miasta Gdańska oraz grupą PKP. Otwarcie kompleksu planowane jest na 2018 r.

Forum Gdańsk zaoferuje 62 000 m2 powierzchni komercyjnej, na której znajdzie się około 220 lokali handlowych i usługowych, największe w Trójmieście wieloekranowe kino, klub fitness, restauracje i kawiarnie oraz wielopoziomowy parking na ok. 1100 miejsc. W ramach kompleksu powstanie też zupełnie nowa przestrzeń publiczna: plac miejski z kawiarniami i restauracjami oraz ogólnodostępny bulwar biegnący wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży kanału Raduni. W drugim etapie projektu powstaną również nowoczesne powierzchnie biurowe.

W ramach projektu Forum Gdańsk miasto zyska nowe rozwiązania infrastrukturalne. Na przebudowanym wiadukcie w ciągu al. Armii Krajowej powstanie węzeł przesiadkowy, który zintegruje komunikację autobusową, tramwajową i kolejową, w tym uruchomiony w 2015 r. przystanek SKM Gdańsk Śródmieście.

Targ Rakowy stanie się ciągiem pieszym przechodzącym w plac miejski. Powstanie też ogólnodostępna ulica Nowe Podwale Grodzkie biegnąca pod budynkami wzdłuż torów kolejowych. Usprawni ona przejazd przez teren Forum Gdańsk. W rejonie inwestycji zmodernizowanych zostanie sześć skrzyżowań. Zrewitalizowane zostanie również przejście podziemne pod ul. Wały Jagiellońskie.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube