Skanska wdraża BIM

17.07.2012

W centrum Poznania powstaje jeden z najnowocześniejszych budynków biurowych – Malta House. Prace budowlane, prowadzone przez Skanska, poprzedziło przygotowanie pełnego modelu BIM z wykorzystaniem platformy Autodesk Revit oraz Autodesk Navisworks.

 

Malta House jest jednym z pierwszych obiektów biurowych klasy A realizowanym w pełni zgodnie z koncepcją modelowania informacji o budynku (BIM). Skanska zdecydowała się na taki sposób przygotowania dokumentacji po wcześniejszych pozytywnych doświadczeniach – budynki takie jak Marynarska Point czy Green Corner częściowo były projektowane w trzech wymiarach, dając wiedzę i doświadczenie do realizacji kolejnego. W przypadku Malta House model BIM obejmuje zarówno architekturę i konstrukcję, jak i wszystkie instalacje.

 

 

„Model na ekranie monitora wyprzedza o kilka miesięcy stan faktyczny budowy. Dzięki temu na plac budowy ruszamy po dokładnym przeanalizowaniu wielu zagadnień. BIM pozwala na rozwiązanie na etapie projektowania cyfrowego modelu problemów, które w tradycyjnym sposobie przygotowywania budynku rozwiązywane były dopiero w procesie budowlanym.” – mówi Łukasz Kaleciński, kierownik projektu w Skanska, odpowiedzialny za projekt Malta House.
Skanska zdecydowała się na realizację obiektu zgodnie z koncepcją BIM w oparciu o rozwiązania Autodesk, w tym Autodesk Revit Architecture, Autodesk Revit Structure, Autodesk Revit MEP oraz Autodesk Navisworks. Projekt powtawał w biurze architektonicznym Pentagram Architekci, które odpowiadało również za koordynację branżową, w ścisłej współpracy z działem projektowym Skanska.
„Praca w oparciu o model BIM pozwala na optymalizację rozwiązania, sprawdzenie wielu wariantów i wybór optymalnego.” – ocenia Jan Liszkowski, architekt, główny projektant Pentagram. – „Model cyfrowy pozwala na łatwiejszą kontrolę kosztów. Wprowadzane zmiany i skutki ich wprowadzenia automatycznie widać w całym projekcie.” – dodaje. Praca na wspólnym modelu ułatwia również komunikację w zespole projektowym – zrozumienie intencji projektowych kolegów. Ma znaczenie również na linii zespół projektowy – inwestor. Nawet osoby bez wykształcenia technicznego widzą poszczególne rozwiązania, są w stanie je ocenić i skomentować. „W procesie sprzedaży model będzie narzędziem do komunikacji z klientami i konsultantami technicznymi klientów.” – wyjaśnia Łukasz Kaleciński.

 

Informacje o obiekcie

Malta House to zielony kompleks biurowy klasy A, który zostanie zbudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Będzie to pierwszy w Poznaniu biurowiec precertyfikowany w systemie oceny budynków zrównoważonych LEED na najwyższym, platynowym poziomie. Łączna powierzchnia najmu Malta House wynosić będzie 15 700 m2. Najemcy będą mieli do dyspozycji 275 miejsc parkingowych. Dodatkowymi atutami projektu będą bez wątpienia zielony dach z widokiem na jezioro Malta oraz ogród w patio. Obiekt został zaprojektowany przez Pentagram Architekci, a generalnym wykonawcą biurowca będzie Skanska S.A. Za komercjalizację Malta House odpowiedzialna jest Skanska Property Poland. Planowane oddanie inwestycji do użytku to trzeci kwartał 2013 roku.

Źródło: Autodesk

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in