Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Unikatowy rurociąg na budowie nowego bloku Elektrowni Kozienice

24.10.2013

Warszawska firma Totalbud jako pierwsza w Polsce ułoży rurociąg z rur o gabarytach niespotykanych dotąd w kraju. Firma będzie wykonawcą robót w budynku pompowni wody chłodzącej na budowie najnowszego bloku energetycznego o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice.

W ramach tej realizacji firma ułoży zewnętrzne rurociągi głównego obiegu wody chłodzącej. Rurociąg będzie się składał z rur typu DN3800 (tj. o średnicy 3,80 m). Jest to unikatowa i pionierska w skali kraju operacja ze względu na gabaryty rur.

Rur o tak wielkiej średnicy nie produkuje się, ani też nie składuje w Polsce w systemie dystrybucyjnym. Specjalnie na potrzebę budowy wspomnianego rurociągu rury DN3800 zostały dostarczone do Polski drogą morską z Turcji, gdzie są produkowane. Rury są w odcinkach 6-metrowych. Do swoich robót firma otrzyma 550 m bieżących rur DN3800.

 

 

Totalbud wiąże umowa wartości 8,399 mln zł netto na wykonanie w nowym bloku energetycznym Kozienic robót żelbetowych budynku pompowni wody chłodzącej wraz z rurociągami, komorą sit obrotowych, kanałami wody chłodzącej oraz na ułożenie i montaż kompletu zewnętrznych rurociągów głównego obiegu wody chłodzącej z rur DN3800. Zadania te mają być wykonane w terminie od 10 października br. do 30 kwietnia 2014 r. Z ramienia Totalbudu inwestycję tę na miejscu będzie realizowało docelowo ok. 70 pracowników, natomiast park maszynowy obejmie ok. 45 sztuk ciężkich jednostek sprzętowych (koparek, spycharek, dźwigów, samochodów-wywrotek itp.). Ze względu na charakter gruntu (piaski) firma zabezpiecza wykopy techniką ścianek szczelnych. Grodzice stalowe są wbijane na głębokość do 14 m.

 

 

Totalbud ma obecnie trzy kontrakty na realizację różnych obiektów na budowie najnowszego bloku energetycznego Elektrowni Kozienice. Oprócz wyżej wymienionego kontraktu związanego z pompownią wody chłodzącej, firma realizuje następujące zlecenia:

- Wartość umowy: 6,408 mln zł. Wykonanie wykopów i zasypek wraz z zagęszczeniem gruntu dla budynków urządzeń elektrycznych, maszynowni, kotłowni, elektrofiltru, rozdzielni elektrofiltru łącznie ze stacją wysyłkową popiołu, pompowni wody chłodzącej i jej rurociągów. Data rozpoczęcia prac: 10 kwietnia 2013 r.

- Wartość umowy: 2,415 mln zł. Kompleksowe roboty ziemne pod budowę chłodni kominowej z ciągiem naturalnym, zbiornikiem wody, szybami zasilania, przewodami wody chłodzącej, konstrukcjami wspierającymi i usztywniającymi z żelbetu i prefabrykatów.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube