Boiska sportowe na zielonych dachach

26.02.2018

W wielkich miastach coraz trudniej o wolną przestrzeń, dlatego wykorzystanie dachu obiektu użyteczności publicznej pod budowę boiska sportowego szybko zyskuje na popularności zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Budowanie boisk na dachach to bardzo innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na tworzenie dodatkowej przestrzeni życiowej w miejscach nietypowych i trudnych do zagospodarowania. Do tej pory w Polsce oraz na świecie zrealizowano niewiele takich projektów, ale, obserwując trendy w architekturze krajobrazu, już dziś można stwierdzić, iż w przeciągu najbliższych lat boiska na dachach staną się w przestrzeni miejskiej normą, a nie ewenementem. Zróżnicowana oferta rozwiązań tego typu daje możliwość tworzenia na dachach zarówno boisk sportowych przeznaczonych do gry w piłkę nożną, jak i boisk wielofunkcyjnych, które idealnie wpisują się w preferencje sportowe mieszkańców aglomeracji. Największą popularnością cieszą się obecnie inwestycje na dachach szkół oraz centrów handlowych. Przykładowe realizacje tego typu możemy zobaczyć zarówno w Polsce – np. we Wrocławiu, jak i za granicami naszego kraju – m.in. w Holandii, Serbii i Tokio. Jedną z ciekawszych inwestycji jest projekt boisk na dachu sklepu IKEA w mieście Utrecht w Holandii z 2013 r. Powierzchnia handlowa IKEA została wtedy poszerzona o około 12 000 m². Władze gminy nie chciały dopuścić, by rozbudowa sklepu wyeliminowała istniejące boiska sportowe, dlatego na dachu budynku postanowiono wybudować dwa boiska ze sztucznej trawy o łącznej powierzchni 20 000 m² oraz pomieszczenie klubu na dachu nowego parkingu. Do realizacji inwestycji wykorzystano Systemy Nophadrain dla ciągów pieszych na zielonych dachach.

 

Boiska na dachu IKEA

 

Systemy Nophadrain dla ciągów pieszych na zielonych dachach umożliwiają zastosowanie nawierzchni betonowych, z naturalnego kamienia lub wylewek nawierzchni bezpiecznej, która często towarzyszy terenom przeznaczonym do uprawiania sportu. Aby uniknąć uszkodzeń nawierzchni, niezbędne jest jednak użycie odpowiednich systemów. W tej roli doskonale sprawdzi się Zintegrowany system drenażowy ND 600/ND 620. Jego rdzeniem jest odporny na ściskanie drenaż z innowacyjnymi wypustkami. Warstwę filtracyjną stanowi natomiast tkana i bardzo wytrzymała geowłóknina. Od spodu rdzeń drenażu połączony jest z dodatkową warstwą folii, która w kombinacji z podstawową warstwą pełni funkcję poślizgową oraz chroni membranę hydroizolacyjną, rozkładając siłę nacisku na większą powierzchnię.

Systemy Nophadrain umożliwiają tworzenie na dachach zarówno boisk sportowych do gry w piłkę nożną, jak i boisk wielofunkcyjnych.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in