Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Budowa innowacyjnego Domu Hybrydowego

21.01.2014

Rosnące zainteresowanie budownictwem niskoenergetycznym sprawiło, że w Polsce powstaje właśnie przyjazny środowisku i budżetowi właścicieli pierwszy Dom Hybrydowy w systemie Multi-Comfort zasilany odnawialnymi źródłami energii.

Powstający w Gdańsku Dom Hybrydowy jest projektem realizowanym w standardzie Multi-Comfort grupy Saint-Gobain. Coraz wyższa świadomość dotycząca możliwości wykorzystania ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym sprawia, że popularność zyskują domy o standardzie energetycznym NF40 (zużycie energii nie więcej niż 40 kWh/mkw. w ciągu roku). Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, są one nie tylko przyjazne środowisku, ale pozwalają także na wymierne obniżenie kosztów eksploatacji. Pierwszy powstający w Polsce Dom Hybrydowy Multi-Comfort, mimo zastosowania paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła i rekuperacji, nie mógłby jednak osiągnąć tak wysokich parametrów efektywności energetycznej bez odpowiednich materiałów, z których wykonane zostały ściany zewnętrzne i wewnętrzne. Dzięki swoim cechom bloczki Grupy SILIKATY zostały wybrane przez projektantów jako materiał zapewniający wysokie właściwości termoizolacyjne.

 


Fot. Domy Hybrydowe

 

Budowa obiektów o najwyższych standardach efektywności energetycznej wymaga zastosowania odpowiedniej jakości materiałów. Podstawą są produkty, z których wykonane zostaną ściany. Najważniejszą cechą Domu Hybrydowego Multi-Comfort pozostaje bez wątpienia jego energooszczędny charakter, w którego zapewnieniu dużą rolę odgrywają bloczki silikatowe cechujące się wysokim stopniem akumulacji ciepła. Jedynie zwarta bryła budynku, wolna od mostków termicznych, z gładkimi powierzchniami i jednolitą strukturą ścian wznoszonych w systemie murowania cienkospoinowego sprawia, że wysokiej jakości urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii mogą spełniać zaplanowane w zintegrowanym projekcie funkcje. Grupa SILIKATY dostarcza do realizacji projektu Domu Hybrydowego bloczki silikatowe, które zapewniają nie tylko wysokie właściwości termoizolacyjne, ale dzięki zastosowaniu w ich produkcji wyłącznie naturalnych surowców, są także całkowicie ekologiczne. Co więcej, rola zewnętrznych i wewnętrznych przegród pionowych nie sprowadza się tylko do utrzymywania ciepła. Stanowią one także dźwiękoszczelną barierę pozwalającą na zachowanie wysokiego standardu użytkowania budynku. W przypadku Domu Hybrydowego celowo wybrano modele SILIKAT A12 i SILIKAT A18 o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Duża masa bloczków oraz brak profilowań sprawiają, że wybudowane ściany bardzo dobrze spełniają normowe wymagania odnośnie akustyki przegród.

 

Fot. Grupa SILIKATY

 

W Domu Hybrydowym, pobierającym energię z zasobów naturalnych, bardzo ważna jest dbałość o jej efektywne wykorzystywanie. Aby to umożliwić, konieczne jest stworzenie prawidłowo wentylowanych pomieszczeń przy pomocy mrozoodpornych ścian, które skutecznie zapobiegają także przenikaniu wilgoci. Osiągnięcie tych celów możliwe jest dzięki wykorzystaniu bloczków silikatowych. Produkty SILIKAT A18 i SILIKAT A12 to optymalne rozwiązania, których wymiary oraz gęstość zapewniają otrzymanie zakładanych w projekcie współczynników przewodzenia ciepła. Dzięki temu powstaje dom przyszłości, w którym zastosowane innowacyjne technologie umożliwią sprawne korzystanie z Zielonej Energii. Osiągnięcie standardu NF40 wiążę się bowiem zarówno z ograniczaniem jej strat, jak również z jak najtańszym sposobem jej pozyskiwania (w tym wypadku zastosowano instalacją PV o mocy min. 40 kW). Dzięki uzupełnianiu się tych funkcji, możliwe jest także sprzedawanie nadwyżek energii, a tym samym częściowe samospłacanie się budynków na kredyt.

Dom Hybrydowy łączy w sobie zatem aż 3 obszary korzyści: ekologiczny, ekonomiczny i technologiczny. Nie tylko wykorzystuje energię dostępną w przyrodzie, za co otrzymał pozytywną opinię WWF (Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody), ale pozwala także na oszczędności kosztów jej pozyskiwania. Sprawia również, że zastosowane w nim urządzenia mogą pracować równolegle, uzupełniając się i minimalizując jej straty cieplne i energetyczne.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube