Dlaczego warto postawić komin z klinkieru?

22.08.2014

Komin musi być wykonany z materiału najwyższej jakości. Ten element, wystający ponad dach, szczególnie narażony jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego mrozoodporny i nienasiąkliwy klinkier świetnie sprawdza się zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i wykończeniowy komina.

Trwałość

Cegły klinkierowe stosuje się do budowy przewodów kominowych, obudowy wkładów kominowych oraz kominów systemowych. Wypalana w wysokich temperaturach, specjalnie przygotowana glina zamienia się w bardzo twardy (odporny na ściskanie), trwały (odporny na uszkodzenia) i niepalny (zapewniający bezpieczeństwo) budulec. Przy budowie komina te cechy są niezbędne, gdyż jako wystający element dachu narażony jest na niekorzystne działanie opadów, promieni słonecznych oraz wahań temperatury, w tym wielokrotne zamarzanie i odmarzanie. Dużą zaletą kominów ceramicznych jest również odporność na zabrudzenia, które na powierzchni cegieł klinkierowych trudniej się osadzają, a w trakcie opadów ewentualny kurz czy sadza są zmywane.

 

 

Wykonanie

Przy konstrukcji komina z klinkieru ważnym elementem jest prawidłowe wykonanie spoin. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie do murowania gotowej zaprawy przeznaczonej do murowania klinkieru, którą wystarczy rozrobić z wodą. Dzięki temu zniwelowane jest ryzyko zastosowania niewłaściwych proporcji. Optymalnie zaprawa powinna być też uzupełniona o dodatek trasu, jak np. Terca Klinkier z trasem, który przyspiesza wiązanie wapna i tym samym zabezpiecza przed pojawieniem się białych plam na gotowym już kominie. Podczas murowania należy także zadbać o to, by spoiny szczelnie wypełniały przestrzeń między cegłami ceramicznymi, tak aby w miejsca połączeń nie wdzierała się woda. Jednocześnie, ze względu na to, że ten element najbardziej jest narażony na niekorzystne działanie odpadów deszczu i śniegu, wymagane jest stosowanie do jego budowy wyłącznie cegieł klinkierowych pełnych lub 7-szczelinowych, w których całkowita objętość otworów nie przekracza 10%, tak by wykluczyć ryzyko wciekania wody do wnętrza cegły.

 

Estetyka

Poza aspektami technicznymi, niemniej istotne są walory estetyczne. Duży wybór kolorów i faktur cegieł klinkierowych sprawia, że można je bez problemu dobrać do dachówki, a także stylistyki całego domu. Wybraną barwę cegły można jeszcze podkreślić lub lekko stonować odpowiednią spoiną, która też jest dostępna w różnych odcieniach. Co najważniejsze, klinkier jest odporny na działanie promieni UV, przez co jego kolor nie zmienia się, nie blaknie nawet po wielu latach. Natomiast faktura lica pozwala ciekawie wkomponować komin w połać dachową. Do dachówek postarzanych lub takich o tradycyjnym kształcie, jak esówki czy renesansowe, dobrze będzie prezentować się komin z cegieł strukturyzowanych – na przykład Marono czy Naria z oferty cegieł Terca. Dach z bardzo nowoczesnych, płaskich dachówek dobrze będzie prezentować się z kominem wykonanym z cegieł raczej o gładkiej powierzchni i utrzymanych w ciemnej tonacji, jak na przykład grafitowy Stratus czy antracytowo-brązowy Dresden.

 

Źródło: Wienerberger

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in