Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Innowacyjna technika olinowania dźwigów KONE

19.08.2013

Firma KONE otrzyma nagrodę „2013 Innovation Award” Council of Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH) za przełomową dla budownictwa technikę olinowania dźwigów, KONE UltraRope™. Nowe liny KONE pozwolą na budowanie dwukrotnie wyższych budynków, niż było to dotąd możliwe.

Istota innowacji zawiera się w lekkości lin KONE UltraRope, wykonanych z włókna węglowego, pokrytego unikalną powłoką o wysokim współczynniku tarcia. Obniżenie masy lin nośnych oznacza wyraźne zmniejszenie masy innych ruchomych części dźwigu, czyli lin wyrównawczych, obciążki lin wyrównawczych, przeciwwagi i kabiny dźwigu. Pozwala to na zwiększenie maksymalnej wysokości podnoszenia dźwigów i umożliwia w przyszłości konstruowanie nawet kilometrowych wieżowców.

Obniżenie masy dźwigu to źródło poważnego obniżenia kosztów energii. Z kolei odporność na ścieranie KONE UltraRope sprzyja kolejnym oszczędnościom, wynikającym z dwukrotnego wydłużenia czasu eksploatacji lin w porównaniu do tradycyjnych, stalowych. KONE UltraRope ograniczy ponadto przestoje w pracy dźwigów spowodowane kołysaniem budynków, jako że włókno węglowe ma inną częstotliwość drgań własnych niż większość typowych materiałów budowlanych. Dodatkową zaletą nowych lin jest brak konieczności stosowania olejów eksploatacyjnych, które powodują w tradycyjnych urządzeniach zagrożenie pożarowe i zanieczyszczają środowisko naturalne.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube