Keramzytowe wypełnienia stropów

14.05.2008

Keramzyt maxit z Gniewu to obecnie jedno z najlżejszych kruszyw stosowanych w budownictwie.

Ciężar objętościowy keramzytu uzależniony jest od rodzaju frakcji. Jako wypełnienia, warstwy izolacyjne i wyrównawcze na stropach najczęściej stosowane są trzy rodzaje kruszywa o różnej granulacji (patrz tabela).
    Keramzyt w stropach może pełnić kilka funkcji:
•    izolacji cieplnej,
•    izolacji akustycznej,
•    lekkiego wypełnienia w stropach łukowych, Kleina, WPS itp.

Stropy Kleina, WPS, odcinkowe, sklepieniaDo wypełniania stropów i sklepień łukowych kiedyś zazwyczaj stosowano gruz ceglany lub różnego typu polepy. Te ciężkie wypełnienia często powodują spękania i niszczenie dawnych konstrukcji. Obecnie można do nich użyć keramzytu. Jest kilkakrotnie lżejszy, dzięki czemu znacząco zmniejsza się obciążenie starych konstrukcji stropów, ścian i fundamentów (fot. 1).

Sposób wykonania:
1.    Na dolnej płycie stropu należy ułożyć paraizolację z folii.
2.    Przestrzeń do poziomu górnej półki dwuteownika należy wypełnić keramzytem; rodzaj keramzytu uzależniony jest od grubości wypełnienia (patrz tabela) – najczęściej jest to Keramzyt maxit 10–20 S.
3.    Na wierzchu lekko zagęszczonego keramzytu zaleca się ułożenie izolacji akustycznej ze styropianu, pianki poliuretanowej itp.
4.    Kolejną warstwą jest szlichta cementowa o grubości 4–6 cm (wskazane jest dozbrojenie jej siatką do podłoży), którą należy dylatować obwodowo od ścian i poprzecinać w progach. Do wykonania szlichty można zastosować suchą mieszankę Optiroc 1000.
5.    Na wyschniętej szlichcie można układać każdy rodzaj posadzki.
{mospagebreak}

Stropy drewniane

    W stropach drewnianych, na deskach ślepego pułapu stosowano dawniej wypełnienia z ciężkich polep – najczęściej była to mieszanina gliny, sieczki i wapna. Wymiana ciężkiej polepy na lekki keramzyt odciąża stropy, a tym samym przedłuża żywotność tych konstrukcji.
 Rodzaje kruszywa stosowanego do stropów drewnianych:
– Keramzyt maxit 10–20 S jako warstwa zamienna za polepę.
– Keramzyt maxit 0–4 jako warstwa pod suchy jastrych (płyty gipsowo-kartonowe systemów podłogowych).
Sposób wykonania:
1.    Po rozebraniu desek podłogowych i usunięciu polepy należy strop poddać szczegółowym oględzinom, następnie wzmocnić belki stropowe i zaimpregnować wszystkie odkryte elementy drewniane.
2.    Na deskach ślepego pułapu (wsuwki) trzeba ułożyć papier woskowany lub inny materiał paroprzepuszczalny. W tym miejscu nigdy nie należy stosować folii!
3.    Następnym krokiem jest ułożenie Keramzytu maxit 10–20 S pomiędzy belkami tak, aby jego warstwa znajdowała się ok. 1 cm poniżej górnej krawędzi belki stropowej. Układany keramzyt musi być suchy. Kruszywo można kilkukrotnie przegrabić w różnych odstępach czasu, które uzależnione są od możliwości dosuszania, tj. pory roku, wilgotności w pomieszczeniach itp.
4.    Do belek stropowych należy przybić rozebraną wcześniej podłogę z desek i dokonać niezbędnych uzupełnień.
5.    Na podłodze należy ułożyć warstwę drobnego, suchego Keramzytu maxit 0–4. Grubość warstwy powinna wynosić ok. 2–6cm. Keramzyt musi być suchy.
6.    Kolejną warstwą są płyty gipsowo-kartonowe systemów podłogowych, na których można układać prawie każdy rodzaj posadzki (fot. 2).

Uwaga! Stropy drewniane muszą być paroprzepuszczalne. Dlatego przy układaniu kolejnych warstw należy zachować nieszczelności przy ścianach tak, aby wilgoć z pomieszczenia mogła zawsze przejść przez strop do pomieszczenia na wyższej kondygnacji i tam wyparować.

Andrzej Dobrowolski
Doradca techniczny
maxit sp. z o.o.

Zakład Produkcji Keramzytu

ul. Krasickiego 9, 83–140 Gniew
tel. 058 535 25 95
www.maxit.pl   maxit@maxit.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in