Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kompleksowość prac hydroizolacyjnych na tarasach i balkonach - cz. II

25.09.2018

Rys. 2. Schody na taras nadziemny posadowione na osobnej konstrukcji - detal w aksonometrii - opis warstw jak dla rys. 1 (rys. Atlas)

 

Jedyne, co trzeba zrobić, to w miejscu styku wykonać i uszczelnić dylatację konstrukcyjną (szczegóły pokazują rys. 1 i 2). Jednak poprawne wykonanie i uszczelnienie samej dylatacji nie wystarczy, gdy błędy w wykonaniu samej konstrukcji przenoszą się na okładzinę (fot. 6-8 cz. I).

Przy obecności spoczników, zwłaszcza gdy są one oparte na osobnych ścianach fundamentowych, a biegi nie są w linii prostej, może dojść do dwojakiego rodzaju uszkodzeń. Pierwszy typ uszkodzeń to powstanie rys na styku spocznik - ściana fundamentowa (fot. 18 cz. I).

To przykład oddziaływania temperatury - zmiany długości elementów powodują powstanie naprężeń, a w konsekwencji rys. Drugi rodzaj uszkodzeń jest związany z pracą samego biegu i spocznika.

W zależności od układu konstrukcyjnego może dojść do spękania nie tylko okładziny, ale i powstania rys w samym biegu (fot. 6-8, 17 cz. I).

Może się zdarzyć, że połać tarasu przechodzi w spocznik, do którego dochodzą schody (por. fot. 22 i 23 cz. I). Jest to sytuacja analogiczna do pokazanej na rys. 1 i 2. Kierunek dojścia biegu ma tu drugorzędne znaczenie, istotne jest, aby oddylatować od siebie jastrych dociskowy i spocznik, takie rozwiązanie nie wpływa negatywnie na ciepłochronność okapu tarasu, a jego uszczelnienie za pomocą taśm wklejonych w uszczelnienie podpłytkowe jest takie same jak dylatacji strefowej tarasu (rys. 3). Możliwy jest także wariant, w którym cała konstrukcja spocznika jest monolitycznie zespolona z konstrukcją tarasu. Wówczas wzajemne usytuowanie schodów względem połaci z punktu widzenia hydroizolacji przestaje mieć znaczenie.

 

Rys. 3. Zasada uszczelniania dylatacji między połacią przechodzącą w spocznik (rys. Atlas): 1 - jastrych dociskowy na połaci tarasu, 2 - hydroizolacja podpłytkowa - elastyczny szlam uszczelniający, 3 - odkształcalny klej do płytek, 4 - płytka ceramiczna, 5 - zaprawa spoinująca, 6 - elastyczna masa dylatacyjna (silikonowa, poliuretanowa) z opcjonalnym gruntownikiem, 7 - sznur dylatacyjny, 8 - taśma uszczelniająca, 9 - przekładka styropianowa (jeżeli jest wymagana), 10 - spocznik/ stopień schodowy)

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube