Kostka zimą nie tylko z lodu, czyli kolekcja kostek brukowych firmy Polbruk

14.12.2011

Kolorowa nawierzchnia oraz kręte, ogrodowe ścieżki to domena ciepłych, letnich i wiosennych dni. Jednak alejki zimą, skryte pod śniegową pierzynką i lodem, często pozwalają nam o sobie zapomnieć.. Na co zwrócić uwagę, by uniknąć rozczarowania, pojawiającego się wraz z topniejącym śniegiem, radzi firma Polbruk.

W zimowych warunkach doskonale sprawdza się betonowa kostka brukowa. Musimy jednak pamiętać, by była ona dobrej jakości i miała odpowiednie parametry techniczne. Jeżeli zależy nam na antypoślizgowej nawierzchni warto wybrać kostkę o powierzchni płukanej, która dzięki temu ma dużo większą przyczepność, np. kolekcje Polbruk Complex, Polbruk Avanti, Polbruk Beganit, czy Polbruk Paksos. Kiedy jednak decydujemy się na kostkę gładką, dobrze jest zwrócić uwagę na to, by górna warstwa nie była wcześniej polerowana. Rozwiązanie problemu śliskiej nawierzchni to jednak nie koniec. Materiał użyty do wyłożenia chodników i podjazdu eksploatowany jest przez cały rok, dlatego musi być również odporny na zmianę warunków atmosferycznych. W przypadku kostek brukowych szczególnie ważne są dwa parametry, czyli nasiąkliwość oraz mrozoodorność. Nasiąkliwość to nic innego jak podatność na wchłanianie wody, określana jako procent masy kostki. Im jest on wyższy, tym produkt jest mniej odporny na zimową aurę. Dopuszczalny poziom to 6% masy, natomiast w przypadku kostek z kolekcji Polbruk wynosi on zazwyczaj mniej niż 5%. Dobrze jest również zaimpregnować kostkę specjalnym preparatem, który dodatkowo wzmocni jej ochronę przed wilgocią. Drugi ze wspomnianych parametrów, to odporność na rozmrażanie i zamrażanie. Kostki poddaje się procesowi zamrażania i odmrażania z udziałem soli odladzających, a następnie  po badaniu mierzy ilość złuszczonego materiału. Uzyskany wynik podaje się w kg/m², a zgodnie z obowiązującymi normami europejskimi nie powinien on przekraczać 1 kg/ m². Kostki z naszej oferty bez trudu spełniają to wymaganie. Uzyskane wyniki  najczęściej nie przekraczają 0,2 kg/m².

 

 

By pozbyć się śniegu

Elektryczny system antyoblodzeniowy jest bez wątpienia bardzo wygodny, zważywszy na fakt, że można go stosować zarówno pod kamieniem, betonem, jak i kostką brukową. Jedynym mankamentem jest dość wysoka cena i konieczność zastosowania jeszcze przed ułożeniem nawierzchni. W przypadku, gdy takiego systemu nie posiadamy to nawierzchnie wykonane z betonowej kostki brukowej możemy w sposób bezpieczny oczyszczać z zalegającego śniegu i lodu metodami tradycyjnymi poprzez zastosowanie środków odladzających, czy narzędzi ręcznych lub mechanicznych. Tak jak wspomniano powyżej, kostki brukowe Polbruk są odporne na działanie mrozu z udziałem soli odladzających. Należy jednak pamiętać, że kostka brukowa pod wpływem działania środków odladzających może ulec zanieczyszczeniu w postaci białych nalotów – wykwitów. Wykorzystując urządzenia i przyrządy do usuwania śniegu oraz lodu musimy uważać, by nie uszkodzić struktury nawierzchni. Betonowe kostki brukowe są bardzo odporne na mechaniczne urazy wynikające z normalnej eksploatacji – ruch kołowy i pieszy, jednak intensywne, udarowe usuwanie lodu może doprowadzić do naruszenia powierzchni i odprysków. Dlatego też tego typu prace należy wykonywać rozważnie i wybierać narzędzia nie powodujące uszkodzeń. 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in