Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Nawierzchnia między drzewami

30.01.2019

Zadrzewiona działka dla jednych inwestorów może być kłopotem, ale dla innych może stanowić wzbogacenie projektu. Jednak podczas projektowania nawierzchni wokół nich oraz podczas samych prac budowlanych trzeba trzymać się kilku zasad.

 

Na niezadrzewionej działce projektant i inwestor mają wtedy absolutną dowolność zarówno przy kształtowaniu bryły budynku oraz jego lokalizacji, jak i przy projektowaniu zagospodarowania działki. Dobór nawierzchni brukowanych ogranicza się wtedy jedynie do odpowiedniego zestawienia kształtu, koloru i faktury kostki i elementów dodatkowych, oraz wymyślenia układu nawierzchni zgodnego z wizją projektanta oraz gustem i możliwościami inwestora.

Co jednak, jeśli na działce znajdują się drzewa, których inwestor nie chce się pozbyć? Zarówno bowiem drzewa, jak i nawierzchnie brukowane w ich sąsiedztwie mają pewne wymagania, o których warto wiedzieć zarówno przed przystąpieniem do procesu projektowego, jak i wykonawstwa.

 

Zabezpieczenie drzew na czas budowy

Można je podzielić na dwie grupy. Pierwszą jest odpowiednie zabezpieczenie drzewa na czas wykonywania robót budowlanych. Podstawą jest tu osłonięcie pnia. Najczęściej używa się do tego osłon z desek powiązanych drutem, które doskonale chronią nawet przed kolizjami z ciężkim sprzętem budowlanym. Druga kwestia to ochrona systemu korzeniowego przed przesuszeniem lub przemarznięciem w trakcie wykonywania prac ziemnych. W praktyce oznacza to, że prace przy korzeniach drzew należy wykonywać możliwie sprawnie i szybko, a odsłonięte korzenie okrywać warstwą torfu i tkaniną jutową. Nie należy również składować pod drzewami materiałów budowlanych. Szczególnie dotyczy to cementu, wapna i gruzu – większość drzew bardzo źle znosi glebę wapienną.

 

Drzewo na tarasie wykonanym na oryginalnym poziomie terenu. Nieco zbyt mała powierzchnia odkrytej ziemi dookoła pnia zrekompensowana zastosowaniem pasa kostki ażurowej (rys. Buszrem)

  1. Drzewo
  2. Pas kostki ażurowej
  3. Nawierzchnia tarasu. Spadki skierowane w stronę pnia drzewa tak, aby zapewnić właściwe podlewanie.
  4. Krawężnik
  5. Ziemia dookoła pnia

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube