Ochrona przeciwzalewowa budynku

01.08.2018

Według normy PN-EN 12056-4, pomimo właściwego przeprowadzenia doboru urządzenia przeciwzalewowego zgodnie z obowiązującymi zasadami techniki oraz przy dołożeniu wszelkiej staranności podczas eksploatacji, w systemach i instalacjach kanalizacyjnych może wystąpić przepływ zwrotny.

Krótkotrwałe, intensywne opady deszczu coraz częściej powodują przeciążenie systemów kanalizacyjnych, a w konsekwencji – zalanie nieruchomości i dotkliwe straty. Najwłaściwszą ochroną posesji jest wyposażenie jej w niezawodne urządzenia przeciwzalewowe, np. firmy KESSEL, dostosowane do potrzeb użytkownika, charakteru nieruchomości i wymagań budowlanych. Możliwe są następujące rozwiązania:

 

Zawory przeciwzalewowe

Jeśli przybory sanitarne i odwadniające są zlokalizowane poniżej poziomu zalewania, ale ścieki odpływają do kanału ze swobodnym spadkiem, można zastosować odpowiednie zawory przeciwzalewowe. Wymagania normy PN-EN 12056-4 są tutaj następujące:

  • pomieszczenia muszą pełnić podrzędną funkcję; w przypadku przepływu zwrotnego nie może dojść do uszkodzenia wartości materialnych, ani do wystąpienia zagrożenia dla mieszkańców;
  • liczba użytkowników musi być niewielka;
  • musi być dostępna toaleta powyżej poziomu zalewania.

W zależności od sytuacji budowlanej można w tym wypadku zastosować automatyczne zawory przeciwzalewowe typu 3 wg normy PN-EN 13564 do ścieków zawierających fekalia – KESSEL Staufix FKA lub w wersji z pompą – KESSEL Pumpfix F.

 

Fot. 1. Zawór przeciwzalewowy typu 3 do zabudowy w posadzce KESSEL Staufix FKA

 

Staufix FKA ma 2 stale otwarte klapy zwrotne (gwarancja swobodnego odpływu ścieków), które zamykają się i blokują automatycznie w momencie wystąpienia cofki. Wówczas następuje również uruchomienie alarmu w szafce sterowniczej. Po ustąpieniu cofki, następuje automatyczne podniesienie się klapy, a system kanalizacyjny wraca do normalnego trybu pracy.

Podobnym urządzeniem jest Pumpfix F, a jego dodatkową zaletą jest możliwość korzystania z przyborów sanitarnych, także podczas występowania cofki. Jest to szczególnie użyteczne w budynkach, w których nie ma możliwości poinformowania wszystkich użytkowników o wystąpieniu przepływu zwrotnego i konieczności zaprzestania używania przyborów sanitarnych. Dostępne są także zawory do wody brudnej KESSEL Staufix SWA.

 

Przepompownie

Według normy PN-EN 12056, jeśli przybory sanitarne lub odwadniające znajdują się poniżej poziomu zalewania, a instalacja kanalizacyjna budynku nie jest poprowadzona ze spadkiem do kolektora, ścieki powinny być odprowadzane do systemu kanalizacyjnego za pomocą przepompowni ścieków. Kessel oferuje przepompownie o różnorodnym zakresie stosowania, dopasowane do konkretnych warunków oraz potrzeb: do ścieków zawierających fekalia i bez fekaliów, montowane wewnątrz lub na zewnątrz budynków.

 

Fot. 2. Zasada działania Ecolift XL. Po lewej: Praca w trybie normalnym – brak pracy pompy, podniesione klapy przeciwzalewowe, brak zużycia prądu, odprowadzanie ścieków także przy braku zasilania w energię elektryczną. Po prawej: Praca podczas przepływu zwrotnego – praca pompy, automatycznie zablokowane obie klapy przeciwzalewowe, odprowadzanie ścieków poprzez ich wtłaczanie w kolektor przez pętlę zalewową

 

Przepompownie hybrydowe

W wielu sytuacjach budowlanych występuje naturalny spadek przewodów kanalizacyjnych do kolektora. W celu zapobiegania przepływowi zwrotnemu wystarczyłby w takich przypadkach zawór przeciwzalewowy, jednak ze względu na spełnienie wymagań normy PN-EN 12056 musi zostać zastosowana przepompownia ścieków. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się przepompownia hybrydowa KESSEL Ecolift, która jest innowacyjnym rozwiązaniem łączącym w sobie bezpieczeństwo przepompowni ścieków z wydajnością i oszczędnością urządzeń wykorzystujących naturalny spadek do kolektora.

Urządzenie hybrydowe w normalnym trybie pracy wykorzystuje grawitacyjny spadek do kanału i działa bez wykorzystania energii elektrycznej, podczas gdy klasyczna przepompownia nieustannie pompuje napływające ścieki. Ecolift załącza pompę tylko podczas przepływu zwrotnego, a klapy zaworu automatycznie blokują napływ ścieków, chroniąc obiekt przed zalaniem. Pozwala to zaoszczędzić na kosztach energii zużywanej na stałe przepompowywanie ścieków, a także umożliwia istotne ograniczenie kosztów konserwacji.

Powtarzające się nagłe i silne ulewy skłaniają do poważnego zajęcia się tematem przepływu zwrotnego. Tylko odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości zapewnia stałą ochronę mienia i bezpieczeństwo mieszkańców.

 

KESSEL Sp. z o.o.

ul. Innowacyjna 2, Biskupice Podgórne
55-040 Kobierzyce
www.kessel.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in