Ocieplenie dachu i poddasza wełną mineralną

17.05.2019

Prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza jest równie ważne jak izolacja termiczna ścian. Jakie są zasady dobrej izolacji? Istotne jest jej właściwe zaprojektowanie, dobranie do konkretnej przegrody budynku, fachowe wykonanie oraz odpowiedzialność projektanta i wykonawcy na każdym etapie wykonawstwa.

 

Jaka grubość izolacji termicznej przy ocieplaniu dachu?

 

Dobre ocieplenie dachu to warunek nie tylko oszczędnego gospodarowania energią, ale również trwałości domu. Właściwie zaprojektowana i poprawnie wykonana izolacja dachu skośnego zapobiega wykraplaniu się pary wodnej, która może powodować zagrzybienie drewnianej konstrukcji więźby dachowej, a tym samym pogorszenie jej właściwości konstrukcyjnych.

Gdy planujemy izolację dachu – skośnego czy płaskiego – i wybieramy izolację termiczną, to musimy mieć pewność, że ocieplenie zagwarantuje uzyskanie współczynnika przenikania ciepła, który nie będzie większy niż U = 0,18 W/(m2 · K), a od 2021 roku wyniesie 0,15 W/(m2 · K).

Przyjmuje się, że grubość izolacji dachu powinna wynosić minimum 30 cm, ale dla domów energooszczędnych re­komendowana jest izolacja o grubości 40 cm. Ważne, by każdą przegrodę budowlaną sprawdzić pod względem termicz­no-wilgotnościowym i uwzględnić jej pełną charakterystykę materiałową.

 

Izolacja dachu skośnego. Isover

 

Zobacz także: Dobór izolacji dla przewodów nierozprzestrzeniających ognia w instalacjach wodociągowej, kanalizacyjnej i ogrzewczej

 

Warto zaizolować dach znacznie lepiej niż wymaga tego obecne prawo, bo to przyniesie znaczne korzyści teraz i przez lata eksploatacji budynku. Komfort termiczny będzie zapewniony przez cały rok – zimą izolacja pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania, a podczas upałów będziemy odczuwać w domu przyjemny chłód.

Kolor ścian czy glazurę w ciągu wielu lat eksploatacji domu można łatwo zmienić, natomiast izolację dachu wymienić znacznie trudniej, więc lepiej ją wykonać raz a dobrze, bo potem docieplanie jest trudne i kosztowne. A prawidłowa izolacja dachu daje nam przede wszystkim komfort, a nie tylko spełnienie wymagań zawartych w przepisach.

 

Izolacja poddasza. Rockwool

 

Jakim materiałem ocieplić dach skośny?

 

Przy izolacji poddasza materiał izolacyjny jest wkładany w przestrzenie pomiędzy krokwiami więźby dachowej. Jeśli najważniejszy jest dla nas efekt w postaci ciepłego i energooszczędnego poddasza, najlepiej wybrać do jego ocieplania materiał sprężysty, który dokładnie wypełni wszystkie wolne przestrzenie i sprawi, że izolacja zachowa swój kształt i wymiary przez cały okres użytkowania. Właśnie to zapewnia nam wełna mineralna.

 

Najlepszym rozwiązaniem do izolacji poddaszy jest dwuwarstwowe ocieplenie z wełny mineralnej, tzw. metoda krzyżowa. Po ułożeniu między krokwiami warstwy podstawowej należy dodatkowo zaizolować połać pod krokwiami drugą warstwą, prostopadłą do pierwszej. Izolując w ten sposób, uzyskamy energooszczędne poddasze z ociepleniem o grubości nawet 30–40 cm – skuteczne, trwałe i wolne od mostków termicznych.

 

Pamiętajmy, że dach przede wszystkim musi być ciepły i zawsze „oddychający”. Zastosowanie materiałów izolacyjnych, nawet z najniższym współczynnikiem lambda (λ), ale bez zapewniania odpowiedniej wentylacji dachu, to pewność, że pojawią się problemy. Para wodna może się odkładać w warstwach konstrukcyjnych lub wykończeniowych i powodować korozję biologiczną dachu. Dlatego trzeba stosować wyroby paroprzepuszczalne. Takim właśnie materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna.

 

Ocieplenie poddasza wełną mineralną – korzyści

 

Prawidłowe ocieplenie poddasza wełną mineralną, poza skuteczną izolacją termiczną, zapewnia także wiele innych korzyści. Dzięki paroprzepuszczalnej, niepalnej izolacji cieplnej można zapewnić w mieszkaniach większy komfort cieplno-wilgotno­ściowy i jednocześnie ograniczyć ryzyko pożarowe. Wełna mineralna jest klasyfikowana jako niepalna. Na poddaszu, gdzie cała konstrukcja więźby jest drewniana, izolacja wełną mineralną może mieć ogromne znaczenie, gdyż w razie pożaru nie będzie powodować szybszego rozprzestrzeniania się ognia na inne elementy budynku, do czego mogą się przyczynić palne wyroby użyte jako izolacja.

 

Izolacja cieplna z wełny mineralnej – szklanej lub skalnej, pozwala zapewnić w mieszkaniach również wysoki komfort akustyczny. Włóknista struktura wełny mineralnej ma dobre właściwości tłumiące dźwięk – energia akustyczna zostaje pochłonięta w warstwie wełny. W ten sposób izolacja skutecznie wycisza wszystkie hałasy pochodzące z zewnątrz, na przykład odgłosy bębniącego deszczu, szczególnie dokuczliwe, gdy np. na dachu leży pokrycie z blachy.

 

Ocieplenie poddasza. Ursa

 

Ocieplenie dachu. Jak uniknąć błędów wykonawczych?

 

Błędy przy ociepleniu dachu mogą prowadzić do powstawania miejsc utraty ciepła. Dlatego trzeba pamiętać o najważniejszych zasadach:

 

1. Izolację domu, w tym również dachu i poddasza można wykonać samodzielnie, ale warto to zlecić doświadczonemu wykonawcy, który przeszedł profesjonalne szkolenie.

 

2. W procesie ocieplania poddasza nie można pozwolić na jakiekolwiek przerwy w materiale izolacyjnym. Szczególną uwagę należy zwrócić na detale dachu, np. gzymsy, wypusty czy połączenia z kominem – one też powinny być starannie ocieplone. Musimy mieć pewność, że każdy element dachu będzie prawidłowo zaizolowany. Wszelkie niedoróbki mogą powodować straty ciepła.

 

3. Poddasze ocieplamy dwuwarstwowo – jedną warstwę wełny mineralnej układamy prostopadle do drugiej. Dwuwarstwowy układ izolacji dachu pozwala wyeliminować mostki termiczne. Ważne jest, aby zachować ciągłość izolacji.

 

4. Dach musi być wentylowany. Wloty i wyloty powietrza znajdują się w kalenicy oraz przy okapie dachu i muszą być drożne podobnie jak cały przekrój szczeliny wentylacyjnej, patrząc od okapu ku kalenicy. Jeśli nie uwzględnimy wentylacji dachu, w domu mogą pojawić się grzyb i pleśń. Dlatego zawsze należy stosować paroizolację pod materiałem izolacyjnym, a nad nim wiatroizolację lub membranę wysokoparoprzepuszczalną.

 

Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej

 

Zobacz także: Między wełną a styropianem. O standardach bezpieczeństwa pożarowego

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in