Pięćdziesiąt lat mocowań fischer

06.10.2008

Najnowszy wynalazek firmy fischer w zakresie rozwiązań chemicznych. Kotwa chemiczna szybkiej reakcji jako alternatywa mocowań mechanicznych.

Mocowania chemiczne dzięki coraz lepszej jakości, prostocie i różnorodności zastosowań są coraz bardziej docenianym rozwiązaniem na rynkach wykonawczych na całym świecie. Znanymi i docenianymi przez inżynierów i wykonawców zaletami „chemii” są: możliwość montażu bardzo blisko krawędzi elementu betonowego, uzyskanie niewielkich odległości pomiędzy kotwami i bardzo wysokie przenoszone obciążenia. Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem „chemii”, jakże istotnym, gdy uświadomimy sobie dzisiejsze krótkie terminy nałożone na wykonanie robót montażowych ze strony inwestora, jest duża tolerancja mocowań chemicznych dla nie do końca idealnie wywierconych otworów (otwór rozkalibrowany, zbyt głęboki, uszkodzone ścianki itp.) czy wreszcie możliwość późnego montażu (wklejania) prętów zbrojeniowych.

Rysą w tak idealnie przedstawionym obrazie zalet mocowań chemicznych jest – niestety – czas wiązania żywicy. W przypadku osadzania kotwy czy pręta zbrojeniowego z użyciem zaprawy iniekcyjnej (zwanej nieprawidłowo „klejem”) lub ampułki mamy do czynienia z dwuskładnikowym produktem chemicznym, którego komponenty muszą zostać wymieszane, przereagować i utwardzić się.

Fischer jako firma od lat wytyczająca standardy w dziedzinie zamocowań dokonała prawdziwego przełomu w mocowaniach chemicznych. Opracowaliśmy nowe rozwiązanie mające ułatwić trudną pracę inżynierów i wykonawców, ustanawiające zupełnie nowe standardy w tym segmencie rynku.

Od maja bieżącego roku fischer dostarcza na rynek ampułkę FHB II-PF do osadzania najmocniejszej kotwy chemicznej FHB II, która wiąże w 2 minuty! Po 120 sekundach w temperaturze +20oC próby wyrwania kotwy kończą się zerwaniem stali lub uszkodzeniem elementu betonowego. To mocowanie chemiczne jest praktycznie tak szybkie jak mechaniczne, a ponadto przewyższa je parametrami wytrzymałościowymi. Aby docenić zaawansowanie techniczne nowego wyrobu, wystarczy powiedzieć, że w temperaturze od 0 do –5oC „szybka” ampułka wiąże w czasie 8 minut, podczas gdy ampułka „normalna” potrzebuje w takich temperaturach aż 240 minut. Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż zaprawa iniekcyjna powinna być stosowana w temperaturze dopiero powyżej + 5oC. Jeśli weźmiemy to pod uwagę, śmiało możemy stwierdzić, że w warunkach niskich temperatur (zima) nasz nowy produkt jest najszybszy.

Rozwiązanie to nadaje się do strefy betonu zarysowanego, oferując najwyższe parametry wytrzymałościowe. Kotwa FHB II dzięki swojej specyficznej konstrukcji nadaje się do montażu przelotowego, co w przypadku kotew chemicznych nie jest regułą. Szeroka oferta rozmiarów (od M8 do M24), dwa warianty długości (krótka i długa), różniące się od siebie parametrami oraz głębokością kotwienia, wykonanie ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub kwasoodpornej w połączeniu z możliwością  osadzania na zaprawie iniekcyjnej, ampułce o normalnym czasie wiązania oraz najnowszej „szybkiej” ampułce oferuje wyjątkowo szerokie spektrum zastosowań. Całość rozwiązań posiada europejską aprobatę techniczną ETA i jest obecnie najbardziej zaawansowanym technicznie mocowaniem chemicznym dostępnym na rynku.

Wprowadzając na rynek najszybszą na świecie ampułkę chemiczną, fischer po raz kolejny udowodnił, że jest liderem w dziedzinie zamocowań. Najważniejsze jest to że oddajemy do rąk naszych partnerów – inżynierów i wykonawców – nowy, bezpieczny, wyposażony w aprobatę produkt, dzięki któremu ich praca będzie łatwiejsza i wydajniejsza.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in