Pompa ciepła a modernizacja kotłowni

06.02.2020

Wymiana źródeł ciepła na czyste, ekologiczne i zaawansowane technologicznie to konieczność w czasach walki o poprawę jakości powietrza. Dlaczego przy modernizacji kotłowni warto zastosować pompę ciepła? Na co zwrócić uwagę przy wymianie starego kotła na nowoczesne urządzenie?

Trendy rynkowe dotyczące popularyzacji odnawialnych źródeł ciepła są zauważalne w Polsce od przeszło dwóch dekad. Począwszy od pierwszych instalacji solarnych do produkcji CWU i wspomagania CO, poprzez ewoluowanie technologii gruntowych pomp ciepła w kierunku instalacji grzewczo-chłodzących, po dzisiejsze urządzenia oparte o nowoczesne, inwerterowe systemy termodynamiczne implementowane w pompy ciepła typu powietrze-woda. Niejednokrotnie właśnie tego typu urządzenia są kojarzone z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi wytwarzającymi energię elektryczną niezbędną do produkcji CWU, ogrzewania, a także klimatyzowania obiektów mieszkalnych. To urządzenia, które montowane są w budynkach zero emisyjnych, promowanych jako budynki zero energetyczne.
 

Fot. Pompa ciepła z linii Aquarea
 

Mnogość dotacji, lokalnych programów wsparcia inwestycji, po dzisiejsze programy rządowe takie jak Czyste powietrze, Mój prąd pozwalają sięgać inwestorom indywidualnym po czystą, odnawialną energię elektryczną, zmieniając tym samym świadome myślenie w kierunku korzystania z ekologicznych źródeł ciepła w swoich nowo powstających obiektach mieszkalnych i nie tylko…

 

„I nie tylko”, ponieważ duży procent realizowanych aktualnie modernizacji kotłowni, wynika nie tylko z wymiany wysłużonych kotłów stałopalnych, ale i chęcią posiadania czystego w eksploatacji, bezobsługowego i efektywnego źródła ciepła. Przyczynia się do podejmowania decyzji o wymianie kilkuletniego kotła retortowego, również obecna cena paliw kopalnych – ekogroszku, węgla kamiennego i jego pochodnych. A przy możliwości wygodnej formy dofinansowania operacji wymiany źródła ciepła, niejednokrotnie decyzja staje się rzeczywistością, a realizacja kwestią najbliższego czasu.

 

Większość instalacji grzewczych realizowanych po 2000 roku zaprojektowano do pracy ze średnim parametrem grzewczym, bazując na temperaturach zasilania i powrotu na poziomie 50/40. Nowe możliwości były do osiągnięcia dzięki wznoszeniu budynków o stabilnych parametrach energetycznych, z nowoczesnych materiałów budowlanych, z odpowiednią termoizolacją, z nowoczesną i ciepłą  stolarką otworową oraz innymi, innowacyjnymi rozwiązaniami poprawiającymi energetyczność budownictwa i przyczyniającymi się do ograniczania zapotrzebowania na ciepło.

 

Dlatego też tak ważnym aspektem przy wykonywaniu termomodernizacji i wymianie źródła ciepła jest określenie faktycznego parametru zapotrzebowania na ciepło. Trzeba w pierwszej kolejności skupić się na diagnostyce słabych punktów konstrukcyjnych obiektu i poprawić izolację newralgicznych mostków termicznych. W końcowym etapie należy przystąpić do określenia najbardziej cennego parametru, czyli obliczeniowego zapotrzebowanie na ciepło w budynku (OZC).
 

Zobacz też: Powietrzne pompy ciepła Aquarea T-CAP – wydajne w niskich temperaturach
 

To dzięki prawidłowemu oszacowaniu, bądź obliczeniu OZC można odpowiednio dobrać pompę ciepła do nowych warunków i zoptymalizować istniejący system instalacji grzewczej tak, aby uzyskać optymalne warunki pracy systemu zachowując przy tym średnioroczną efektywność działania SCOP. Obecne konstrukcje inwerterowych pomp ciepła są dedykowane do modernizacji kotłowni. Zostały zaprojektowane do efektywnej  pracy na średnim parametrze, dzięki czemu doskonale radzą sobie z budynkami o większym zapotrzebowaniu na ciepło, niż te które powstają wg dzisiejszych warunków technicznych. Firma Panasonic – światowy lider branży – oferuje pompy ciepła typu split i monoblock z linii Aquarea T-Cap o unikalnej konstrukcji, która zapewnia minimalne spadki wydajności mocy grzewczej przy współpracy z modernizowanymi instalacjami grzewczymi bez udziału wspomagania grzałką elektryczną. Warto również wspomnieć o granicznych temperaturach pracy systemów pomp T-Cap, położonych w temperaturach rzędu -28 st. C. Tego typu pompy mogą być instalowane z powodzeniem jako jedno źródło ciepła w każdej strefie klimatycznej w Polsce.

 

Przy realizacji modernizacji należy rozplanować miejsce na wszystkie urządzenia w kotłowni, ponieważ docelowo będzie można korzystać z takiego pomieszczenia również w inny sposób. Nowa kotłownia to nowe możliwości aranżacji odzyskanej powierzchni użytkowej. Niejednokrotnie modernizowane pomieszczenia kotłowni stają się czystymi strefami, które można przeznaczyć na pralnię, suszarnię lub zupełnie inną funkcjonalną strefę.

 

Modernizacja kotłowni zawsze będzie związana z pracami hydraulicznymi i większym nakładem pracy niż przy montażu nowej instalacji. Dodatkowe czynności związane są z uszczelnieniem instalacji, jej płukaniem w celu wyeliminowania szlamów nagromadzonych przez lata, zastosowaniem dodatkowych elementów, takich jak filtr odmulnik zabezpieczający nowe urządzenie, nowych zaworów automatycznego odpowietrzania instalacji, naczyń przeponowych czy też elementów hydraulicznych takich jak pompy energooszczędne. Przy montowanej pompie ciepła musi również stanąć nowy wymiennik CWU dedykowany do pracy z tego typu źródłami niskotemperaturowymi. Nie można adaptować podgrzewaczy od kotłów, gdyż ich wężownice zostały zaprojektowane do pracy w zupełnie innych parametrach grzewczych. W przypadku modernizowanych instalacji, należy też przewidzieć bardzo ważny element instalacji jakim jest bufor grzewczy. Przy urządzeniach inwerterowych bufor może mieć pojemność 50-100l i nie jest wymagany większy zład akumulacyjny. Jego obecność na instalacji zabezpieczy pompę ciepła w optymalne warunki przepływów wody grzewczej i pozwoli zbilansować hydraulicznie instalację, zapewniając optymalne warunki efektywnej pracy urządzenia jak i rozmrażania jednostki zewnętrznej.

 

Ten aspekt niejednokrotnie jest pomijany na etapie planowania nowej instalacji, a przecież optymalne usytuowanie jednostki zewnętrznej jest niezmiernie ważne do efektywnej pracy całości systemu jak i dla komfortu użytkowników i okolicznych mieszkańców. Agregat musi być solidnie osadzony. Najlepiej sytuować jednostkę zewnętrzną na wykonanym postumencie murowanym lub na solidnie osadzonej konstrukcji wsporczej – stalowej. Lokalizacja jednostki zewnętrznej ma również niebagatelny wpływ na pracę – mimo wszystko w większości przypadków pompy realizują CO + CWU i w takiej sytuacji najbardziej trafioną lokalizacją jest strona północna lub wschodnia obiektu. Należy również pamiętać o hałasie generowanym przez agregat. Przepisy, które o tym mówią to rozporządzenie ministra środowiska z dnia 1 października 2012 r. Niejednokrotnie, aby sprostać rygorystycznym normom emisji hałasu w nocy lub w przypadku lokalizacji agregatu blisko strefy nocnej w budynku, warto zastosować pompę ciepła z linii Aquarea T-Cap Super Quiet. To urządzenia, które spełniają najbardziej rygorystyczne normy akustyczne obowiązujące na przykład w strefach uzdrowiskowych.

 

Pompy ciepła to idealne urządzenia do zastosowania w miejscach, w których trzeba zastąpić brudną, wysokoemisyjną technikę spalania paliw stałych ekologicznym, czystym i efektywnym źródłem ciepła, którego montaż nie wymaga zaawansowanych i długotrwałych oraz kosztownych modernizacji instalacji grzewczych.

 

Panasonic korzystając ze swojego przeszło 60-letniego doświadczenia w dziedzinie konstruowania sprężarek do chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła, posiada obecnie dedykowaną linię produktów T-Cap w wersji standardowej jak i ultra cichej. Urządzenia te umożliwiają realizację większości prac związanych z wymianą źródeł ciepła w istniejących budynkach. Są wydajne technologicznie i można je stosować w każdej strefie klimatycznej. Do tego spełniają wyśrubowane wymagania norm emisji hałasu. Dodatkowym atutem jest dopracowana konstrukcja i ogólna dostępność wykwalifikowanych, autoryzowanych firm instalacyjnych. Więcej informacji na: www.aircon.panasonic.eu

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in