Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Poprzez technologię BIM dostawcy oferują efektywne wsparcie na placu budowy

Artykuł sponsorowany

13.12.2017

W celu zapewnienia kompleksowego i skutecznego wdrażania BIM (Building Information Modeling) w ramach projektów budowlanych, bezwzględnie konieczne jest przyjęcie tej technologii przez wszystkie zaangażowane strony na każdym etapie procesu.

W idealnym scenariuszu podejście BIM rozpoczyna się we wczesnej fazie planowania. Dla maksymalnego wykorzystania potencjału BIM, proces wdrażania musi obejmować fazę wykonawstwa budynku i zarządzania nim, zapewniając zaangażowanie zarówno głównego projektanta lub wykonawcy, jak i dostawców. Oznacza to, że oprócz oferowania sprzedaży produktów, Hilti oferuje również oprogramowanie i odpowiednie usługi wspierające proces budowy zgodnie z koncepcją BIM. Podejście całościowe jest jedynym realnym sposobem zapewnienia wykorzystania zalet BIM we wszystkich fazach życia budynku.

Tendencję zmiany podejścia do BIM można zaobserwować na całym świecie. W Europie rozwój tej technologii jest na różnym poziomie i w każdym kraju do tego zagadnienia podchodzi się w inny sposób. W lutym 2016 r. Komisja Europejska powołała grupę roboczą EU BIM, w skład której weszli przedstawiciele z różnych krajów. Celem grupy jest wypracowanie wspólnego podejścia i wprowadzenie technologii BIM w sektorze publicznym.

 

 

BIM w Hilti

Hilti cieszy się międzynarodową renomą dzięki innowacyjnym produktom, takim jak profesjonalne narzędzia, systemy kotwienia, bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe czy systemy zawiesi instalacyjnych. Firma Hilti widzi BIM jako okazję do wspierania profesjonalistów z branży budowlanej poprzez całościowe i kompleksowe podejście w pełnym cyklu procesu budowlanego. Dlatego też integruje oprogramowanie i usługi w ramach procesu wdrażania BIM. Tylko dzięki tej kombinacji, Hilti oferuje klientom wartość dodaną przez cały czas trwania projektu.

 

Wspieranie procesu projektowania

Faza projektowania budynku staje się bardziej istotna przy użyciu BIM. Zmiana następuje nie tylko w sposobie pracy, ale także w sposobie myślenia architektów i inżynierów.

Hilti posiada rozwiązania w postaci oprogramowania, które można użyć w fazie projektu czy wykonawstwa. Oprogramowanie instalacyjne PROFIS Installation umożliwia modelowanie elementów wsporczych instalacji, obliczenia wytrzymałościowe, zestawienia materiałowe projektu, które następnie można łatwo zintegrować z cyfrowym modelem budynku za pośrednictwem odpowiednich interfejsów.

Drugim narzędziem służącym do eksportu plików niemal w każdym formacie, odpowiadającym środowisku pracy projektanta, jest biblioteka Hilti BIM/CAD Library, która pozwala na eksport elementów wbudowywanych, oferowanych przez Hilti. Inną biblioteką, w której udostępnione są modele elementów Hilti, proste układy pod- konstrukcji podparć rur, jest ogólnoświatowa platforma bimobject.com do wymiany modeli BIM dla projektantów. Ułatwieniem pracy projektantów pracujących w najbardziej popularnych środowiskach oprogramowania jest pobranie ze strony hilti.pl tzw. wtyczki (plug-in) do odpowiedniego środowiska pracy. Pozwala to na zwiększenie efektywności pracy projektanta, dzięki dostępności gotowych modeli dynamicznych elementów Hilti bezpośrednio w środowisku, w którym pracuje.

W zakresie projektowania zakotwień od bieżącego roku projektanci mają do dyspozycji nowe oprogramowanie PROFIS Engineering, które pozwala na bezpośrednie przeniesienie do projektu efektu obliczeń wytrzymałościowych w postaci modelu kotew i układu blachy czołowej.

Oprócz samych narzędzi, projektanci otrzymują również wsparcie na wczesnym etapie projektu w postaci usługi modelowania rozwiązań zawiesi instalacyjnych, sprawdzanie występowania potencjalnych kolizji instalacyjnych w modelu oraz bezpośrednie doradztwo techniczne na miejscu.

Usługa ta może dotyczyć całego projektu lub tylko części. Uczestnictwo inżyniera Hilti we wczesnej fazie projektu zapewnia znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa projektowania i wdrażania niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Hilti (Poland) Sp. z o.o.

ul. Puławska 491, 02-844 Warszawa

tel. 801 888 801, 22 320 56 00

www.hilti.pl

 

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube