Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Problem doboru materiałów do budowy sieci wodociągowych - cz. II

27.09.2018

Rury z PE przepuszczają też tlen, co może się przyczyniać do tworzenia i rozwoju biofilmu na ich wewnętrznej powierzchni. Pomimo że rury te są gładkie i nie odkładają się na nich osady węglanowe, to ze względu na możliwości namnażania się mikroorganizmów woda przez nie przesyłana powinna być dezynfekowana, co pociąga za sobą możliwość zagrożeń zdrowotnych wynikających z powstających ubocznych produktów dezynfekcji.

Rury tego typu nie są podatne na korozję.

 

Akceptowalność wody przez konsumentów

Akceptowalność wody przez konsumentów to cecha określająca stopień zadowolenia klientów z otrzymywanej wody. Poziom zadowolenia konsumenta zwykle się odnosi do pozytywnej oceny jakości otrzymywanej wody, której podstawą są oceny: smaku, zapachu, barwy i mętności. W ankietach przedsiębiorstw wodociągowych przeprowadzanych wśród konsumentów badany jest stopień satysfakcji z usług wodociągowych, który może obejmować również zadowolenie klientów z ciągłości dostawy wody o wymaganej ilości i odpowiednim ciśnieniu. Wyniki tych badań są bardzo istotne dla przedsiębiorstw wodociągowych ze względu na dążenie do utrzymania dobrego wizerunku firmy u odbiorców usług.

 

Tab. 1. Zakres parametrów wskazanych do badań dla najczęściej wykorzystywanych materiałów [10], [26]

Wyrób

Zakres badań

Żeliwo

Cr, Ni, Mn, Fe, Pb, As, Cd, pH, barwa, mętność

Stal ocynkowana

Pb, Cr, Cd, Ni, Zn, pH, barwa, mętność, smak

Stal nierdzewna

Pb, Cr, Cd, Ni, Mn, pH

Miedź

Pb, As, Cu, Cr, pH, smak

Guma

Utlenialność, Cd, Pb, Zn, Ba, fenole, pH, I-rz. aminy aromatyczne, WWA, zapach

Polietylen

Utlenialność, pH, Pb, Cd, Ni, fenole, zapach; inne zależnie od dodatków (pigmenty-metale)

Polichlorek winylu

Utlenialność, pH, Pb, Cd, fenol, monomer chlorku winylu, ftalany (miękkie PVC), zapach, barwa

Żywice epoksydowe

Utlenialność, I-rz. aminy aromatyczne, Cd, Pb, Ba, Hg, WWA, fenole, pH, epichlorohydryna, barwa, mętność, organiczne substancje lotne (ksylen, toluen, benzen, styren, etylobenzen)

Masy cementowe

Cr, Pb, pH, Cd, Al, As, TOC, azotyny, amoniak, przewodność, mętność, barwa

 

Przykładowe wyniki badań związane z oddziaływaniem materiału i wody

W tab. 1 wymieniono zestawy parametrów jakości wody, jakie były najczęściej oznaczane w odniesieniu do materiałów stosowanych w sieciach wodociągowych uzyskane na podstawie wyników badań atestacyjnych prowadzonych od 1968 r. w Zakładzie Higieny Komunalnej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Dane dotyczą zarówno wpływu poszczególnych materiałów na jakość wody kontaktującej się z nimi, jak również
określają zakres badanych parametrów dla poszczególnych wyrobów.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube