Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Świetlówki energooszczędne firmy OSRAM dobrze ocenianie w testach Fundacji Warentest

11.04.2011

Firma OSRAM zwycięzcą osiągnęła najwyższe oceny w testach energooszczędnych źródeł światła przeprowadzonych przez Fundację Warentest. Wszystkie przetestowane świetlówki energooszczędne i lampy LED firmy OSRAM uzyskały ocenę „dobry”.

Na użytek marcowego wydania czasopisma „test” badaniom poddano żarówki halogenowe, lampy LED i świetlówki energooszczędne. Zwycięzcą testu w kategorii produktów energooszczędnych okazała się świetlówka OSRAM Dulux Superstar Mini Ball o mocy 20 W. Spośród łącznie 20 testowanych, energooszczędnych źródeł światła również ocenę „dobry” otrzymały dwie inne świetlówki kompaktowe wyprodukowane przez OSRAM.

- Wyróżnione oceną 'dobry' świetlówki kompaktowe dają więcej światła i są tańsze. Najlepsze oceny uzyskała przy tym świetlówka OSRAM Dulux Superstar Mini Ball, która kosztuje jedenaście euro – czytamy w informacji Fundacji Warentest. Tym, co wpłynęło na pozytywny wynik badania, był „bardzo dobry stosunek skuteczności świetlnej do ceny źródła światła, przy czym szczególne uznanie oceniających znalazły niskie koszty zużycia energii elektrycznej jako pochodna wysokiej skuteczności świetlnej, bardzo długa trwałość oraz światło sprawiające szczególne wrażenie ciepła (temp. barwowa 2500ºK). Cieszymy się z pozytywnego wyniku testu. Oprócz tego, że staramy się o wysoki poziom jakości naszych produktów, bardzo poważnie traktujemy nowy obowiązek znakowania. Dlatego ze względu na naszych klientów zadbaliśmy o możliwie pełną informację i estetykę opakowań produktów oświetleniowych firmy OSRAM - powiedział Christian Schraft, kierownik działu oświetlenia dla konsumentów (Consumer Lighting) w OSRAM.

 

Świetlówki energooszczędne – przyjazne dla środowiska mimo zawartości rtęci

Raport o testach rozprawia się m.in. z obiegowym, stereotypowym przekonaniem, jakoby energooszczędne źródła światła były obciążeniem dla środowiska ze względu na zawartość rtęci. Ponieważ świetlówki pozwalają na oszczędność energii elektrycznej do około 80 proc i tym samym wydatnie obniżają zapotrzebowanie na energię, przyczyniają się do zmniejszenia emisji pyłów z elektrowni. W ten sposób można zapobiec uwalnianiu się większej ilości rtęci do środowiska niż wynosi jej zawartość w świetlówkach.

Rtęć jest niezbędna do eksploatacji energooszczędnych źródeł światła. Ustawowa górna granica zawartości rtęci w świetlówce wynosi w Europie 5 mg. Zawartość rtęci w świetlówkach energooszczędnych firmy OSRAM została zredukowana do absolutnego minimum i wynosi w przypadku większości rodzajów świetlówek poniżej 2 mg. Są one bezpieczne dla konsumenta, jako że przy normalnym użytkowaniu rtęć nie może wydostać się z lampy - wyjaśnia Christian Schraft.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube