Szkło ClimaGuard 1.0T – niska emisyjność w wersji hartowalnej

17.01.2014

Szkło z powłoką niskoemisyjną ClimaGuard® 1.0 było standardowo dostępne na szkle pojedynczym oraz laminowanym. By móc zastosować taki produkt w szybie zespolonej na stronie zewnętrznej (powłoka na pozycji #2) szkło musi być hartowane. Teraz jest to możliwe dzięki nowej wersji produktu ClimaGuard® 1.0T przeznaczonej do hartowania.

Minimalna emisyjność

ClimaGuard® 1.0 firmy Guardian Częstochowa to szkło o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych. Jego właściwości zapewniają najwyższy poziom izolacji cieplnej, możliwy do osiągnięcia w jednokomorowej szybie zespolonej, tj. Ug=1,0 W/(m2K). Tak niska wartość Ug bliska jest granicy możliwości fizycznych, co czyni produkt jednym z najbardziej efektywnych energetycznie. Jeszcze lepsze parametry osiągnąć można w zestawie trzyszybowym (dwukomorowym), gdzie uzyskać można wartość Ug na poziomie 0,5 W/(m2K).

Dzięki wysokiej neutralności barw, szkło ClimaGuard® 1.0/1.0Tzapewnia optymalny dostęp do naturalnego światła słonecznego, co, jak udowodniły liczne badania naukowe, zwiększa komfort zamieszkania i wydajność pracy, ma pozytywny wpływ na efektywność nauczania w szkołach oraz  leczenia w szpitalach.

 

 

Na zewnątrz hartowane

ClimaGuard® 1.0 może spełniać jeszcze jedną istotną rolę. Zainstalowanie szkła niskoemisyjnego w szybie zespolonej jako szyby zewnętrznej (powłoka na pozycji #2) powoduje obniżenie wartości g = 0,48 (tzw. Solar Factor), która podaje, jaka część energii promieniowania słonecznego padającego na szybę zostaje przepuszczona do wnętrza pomieszczenia. Zyskujemy dzięki temu dodatkowe właściwości przeciwsłoneczne. Takie zastosowanie szkła ClimaGuard 1.0 możliwe jest jednak tylko dla szkła hartowalnego, tj oznaczonego dodatkowo symbolem „T”. Szkło to musi bowiem spełniać odpowiednie warunki, w tym m.in. zapewniać ograniczenie pęknięć termicznych. Zjawisko to wynika z naprężeń mających swe źródło w nierównomiernym nagrzewaniu się powierzchni szyby ze względu na częściowe zacienienie lub inne czynniki takie, jak ochłodzenie się krawędzi szyby od ramy stykającej się np. z betonem, stosowanie wewnętrznych urządzeń zacieniających (kurtyny, żaluzje czy zasłony), a także strumień gorącego lub zimnego powietrza z urządzeń grzewczych lub klimatyzacyjnych skierowany wprost na okno.

Aby uniknąć tego rodzaju zagrożeń ważne jest więc, aby element zewnętrzny w szybie zespolonej odporny był na pękanie pod wpływem naprężeń, co można osiągnąć dzięki hartowaniu. Dlatego też, właśnie z myślą o takim zastosowaniu, stworzono ClimaGuard 1.0T, które po zahartowaniu jest odporne na nieoczekiwane zniszczenie pod wpływem nierównomiernego nagrzewania.

Oszczędności wynikające z mniejszego zapotrzebowania na energię do ogrzewania, niskie koszty transportu i komfort wynikający z dostępu naturalnego światła to podstawowe zalety tego szkła. Teraz dzięki dostępności wersji hartowalnej może ono stanowić również doskonałą ochronę przeciwsłoneczną, jako bezpieczny element zewnętrzny zestawu szybowego.

 

Dane techniczne:

ClimaGuard 1.0T na pozycji # 2

 

Rodzaj szkła

Transmisja

światła [%]

Odbicie światła [%]

Współczynnik przenikania energii słonecznej g [%]

Współczynnik Ug

[W/(m²K)]

Zestaw dwuszybowy  4 – 16 Ar – 4

ClimaGuard 1.0 T (na poz. #2)

70

23

48

1.0

    Zestaw trzyszybowy  4 – 16 Ar – 4 – 16 Ar – 4

ClimaGuard 1.0 T (na poz. #2)

ClimaGuard 1.0 (na poz. #5)

55

30

38

0.5

 Wypełnienie Argonem 90%. Podane wartości są wartościami nominalnymi podlegającymi tolerancjom produkcyjnym.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in