Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Umocnienia denne i brzegowe dla przepływów rwących i progów

27.02.2019

Ponadto ruchy równomierne charakteryzują się równoległością między spadkiem hydraulicznym, spadkiem niwelacyjnym dna cieku i zwierciadła swobodnego przepływającej wody, czyli pomiędzy dwoma punktami oddalonymi od siebie o i wystąpi:

gdzie: I - spadek hydrauliczny, H1, H2 - rzędne punktów środków pola przekroju w nurcie cieku oddalone od siebie o l, id - spadek dna, i - spadek zwierciadła swobodnego, β - kąt nachylenia dna cieku.

Potrzebne równanie hydrodynamiczne ruchu równomiernego i stąd wynikający wzór na średnią prędkość przepływu przybiera postać:

gdzie: g - przyspieszenie ziemskie, λ - bezwymiarowy współczynnik oporu łożyska, Rh - promień hydrauliczny.

Oznaczając , otrzymujemy znany wzór Chezy:

Dla wyznaczenia λ i C można posłużyć się poniższymi wzorami:

  • Formuła Misesa - określa współczynnik oporu λ

gdzie: κ - współczynnik chropowatości, którego wartość zależy od rodzaju ścian łożyska, mający wartości (0,2-200 pm),
przy czym dolna wartość dotyczy ścian wykończonych gładką wyprawą cementową, górna natomiast gruntowych.

  • Formuła Bazina

w której współczynnik c zależy od rodzaju ścian łożyska. Ścianom wykończonym gładką wyprawą cementową przypisuje się liczbę c = 0,06, natomiast ścianom z głazów c = 1,75.

  • Formuła Manninga

w której n jest współczynnikiem zależnym od rodzaju i chropowatości ścian kanału. Współczynnik n może mieć wartości 0,009-0,03. Dolna wartość dotyczy wyjątkowo gładkich powierzchni pokrytych emalią lub glazurą. Wartość górna odnosi się do kanałów wyjątkowo źle utrzymanych o znacznych wyrwach i osypiskach, zarośniętych szuwarami z dużymi kamieniami na dnie itp.

  • Formuła Matakiewicza - pozwala obliczyć prędkość średnią w łożysku naturalnym

gdzie: ts - średnia głębokość w kanale.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube