Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Wybrane zagadnienia z zakresu prefabrykowanych słupów linii fundamentów elektroenergetycznych - cz. I

26.11.2018

Tab. 1. Prefabrykowane elementy betonowe stosowane w fundamentach typu UP [2]

Nazwa/typ płyty

Szerokość

Długość

Powierzchnia

Grubość

Masa

[m]

[m]

[m2]

[m]

[kg]

U-85

0,60

0,85

0,51

0,06

77

U-130

0,60

0,13

0,78

0,08

156

Płyta stopowa

0,50

0,50

0,25

0,08

39

 

 

Rys. 4. Sposób instalacji fundamentu typu UP 3 w gruncie: a) widok z boku, b) kierunek działania siły zginającej fundament, c) kierunek działania wektora siły wypadkowej zginającej fundament; F - kierunek działania siły, Fw - kierunek siły wypadkowej [2]

 

Rys. 5. Dopuszczalne obciążenie fundamentu słupa: F - kierunek działania siły na słup lub Fw - kierunek działania siły wypadkowej, wartość bezwzględna 100% (np. 12 kN) - określająca dopuszczalne obciążenie fundamentu, wartość bezwzględna 50% (6 kN) - określająca dopuszczalne obciążenie fundamentu [3]

 

Konieczność ustawiania płyt ustojowych prostopadle do kierunku działania wypadkowej siły przenoszonej na fundament wynika ze zdolności przekazywania przez fundament nacisku na grunt, ponieważ nie jest ona jednakowa w każdym kierunku [3], co zilustrowano na przykładowym wykresie (rys. 5).

Z rys. 5 wynika, że największa zdolność przenoszenia przez fundament poziomego parcia bocznego na grunt występuje w osi x, natomiast w osi y zmniejsza się ona do 50%. Jest to bardzo istotny wniosek, często niezauważany przez przedstawicieli służb eksploatacyjnych. Przy zastosowaniu żerdzi wirowanej typu E-12/12, której siła użytkowa w dowolnym kierunku wynosi 12 kN, i fundamentu typu UP składającego się z dwóch płyt ustojowych U-130, pojawia się pytanie, czy teoretycznie dopuszczalną siłą, jaką będzie można obciążyć żerdź w osi x i y, będzie:

  • 12 kN w dowolnej osi;
  • czy też 12 kN w osi x, a tylko 6 kN w osi y?

Oczywiście druga odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ dopuszczalna sita użytkowa słupa linii elektroenergetycznej nie wynika wyłącznie z parametrów technicznych żerdzi, ale również z zastosowanego fundamentu.

Instalując na żerdzi płyty ustojowe, poprawia się stabilność posadowienia konstrukcji wsporczej w kierunku y.

 

dr inż. Józef J. Zawodniak

SEP O/Gorzów mgr inż. Rafał Nowicki

ENERGOLINIA, Poznań

 

Uwaga: Artykuł pierwotnie ukazał się w nr. 2 (28)/2017 czasopisma „AUTOMATYKA, ELEKTRYKA, ZAKŁÓCENIA”.

 

1 Literatura zostanie podana w cz. II artykułu.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube