Wykończenie tarasu bez błędów. Jak wybrać najlepszą technologię?

Artykuł sponsorowany

13.09.2019

Prawidłowe wykończenie tarasu zabezpiecza budynek przed przeciekami i wilgocią. Jakie materiały i technologie tarasowe zapewnią profesjonalną i długotrwałą izolację przeciwwilgociową?

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe wykończenie tarasu?

Taras jest najtrudniejszą do wykonania przegrodą budynku. Szczególnie gdy występuje nad pomieszczeniem ogrzewanym. Zarówno w zimie, jak i w lecie, różnica temperatur pomiędzy przestrzenią na zewnątrz, a wewnątrz budynku, może wynosić nawet 50°C i więcej. Powoduje to powstawanie dużych naprężeń termicznych pomiędzy poszczególnymi warstwami tarasu wynikających z różnicy temperatur poszczególnych warstw oraz ich rozszerzalności cieplnej. Jeśli taras wykonany jest w układzie warstw zespolonych (strop żelbetowy, izolacja termiczna, izolacja przeciw wodna, wylewka cementowa i posadzka z płytek ceramicznych na zaprawie klejowej) często zmienne naprężenia termiczne powodują powstawanie zarysowań i pęknięcia warstw posadzkowych tarasu, wywołując awarie w postaci przecieków do wewnątrz budynku (fot.1).

 

Fot. Popękana posadzka tarasu

Wykończenie tarasu – porady profesjonalistów i technologie

W dobie obecnie możliwych rozwiązań technologicznych istnieją alternatywne sposoby pozwalające na odejście od wykonywania tarasów w technologii z posadzką z płytek ceramicznych układaną na mineralnej zaprawie klejowej, gdzie występuje trudny do wykonania i zapewnienia trwałości układ warstw zespolonych. Niestety w pewnych przypadkach, np. przy nisko osadzonym progu drzwi tarasowych, jest ograniczona możliwość zastosowania innych technologii wykonania warstw posadzkowych. Okładzina ceramiczna wykonana w technologii klejonej (zespolonej) wymaga zaledwie 12–20 mm wysokości na wylewce. Ponadto układane z płytek ceramicznych posadzki tarasów mają wiele zalet:

  • technologia wykonania jest powszechnie znana i prosta,
  • materiały są łatwo dostępne,
  • duży wybór kolorów i kształtów płytek ceramicznych,
  • płytki ceramiczne mają dużą trwałość,
  • są praktyczne w użytkowaniu, mają wysoką odporność na zabrudzenia i można je łatwo wyczyścić.

Powstaje zatem pytanie, jak wykonać taras z posadzką ceramiczną układaną na mineralnej zaprawie klejowej, aby uniknąć awarii i konieczności kolejnego remontu.

Jak pokazuje praktyka, większość awarii tarasów ma miejsce w strefie okapowej (najbardziej wysuniętej poza obrys budynku części tarasu). To tam kumulują się wszystkie niszczące oddziaływania. Właśnie w strefie okapowej są najbardziej zawilgocone warstwy podpłytkowe, to właśnie w tej strefie najtrudniej o szczelność pomiędzy poszczególnymi elementami tarasu, jak okapniki, izolacje i zaprawy klejące.

 

Fot. Taras ze skorodowaną obróbka blacharską w strefie okapowej

 

Elementem często niedocenianym w procesie wykańczania tarasów są profile okapowe, których właściwy dobór znacząco podnosi zarówno trwałość, jak i estetykę. Firma Renoplast, posiadająca od wielu lat doświadczenie w zakresie technologii tarasowo-balkonowych, produkuje polecane w technologii tarasów z posadzką z okładziny ceramicznej profile okapowe K30, K40, K301, K35. Wszystkie profile Renoplast można osadzać bezpośrednio w zaprawie uszczelniającej, bez obawy, że będą korodowały. Profile K30, K40 i K35, posiadają unikalny kształt pozwalający na w pełni elastyczne i szczelne połączenie z posadzką tarasu, z jednoczesnym odprowadzeniem wilgoci z warstw spod okładziny ceramicznej.

 

Fot. Przekrój przez balkon w strefie okapowej z profilem Renoplast K30

1. płytki ceramiczne, 2. zaprawa klejowa, 3. zaprawa uszczelniająca, 4. taśma wzmacniająca, 5. profil okapowy K30, 6. otwór odprowadzający wilgoć, 7. elastyczna masa uszczelniająca, 8. sznur dylatacyjny, 9. podkład cementowy (zbrojony), 10. folia PE, 11. termoizolacja (wytrzymałość na ściskanie >300 kPa)

 

Klejąc płytki na tarasie dodatkowo należy zadbać, aby wszystkie materiały były właściwe do stosowania na zewnątrz budynku (mrozoodporne) oraz np. zaprawy klejowe powinny być odkształcalne, odpowiednio oznaczone z normą PN-EN 12004: C2S1 lub C2S2, płytki ceramiczne o możliwie małych rozmiarach i jasnych kolorach, o nasiąkliwości ≤ 3%. W podkładzie cementowym, na którym układane są płytki, powinny być wykonane dylatacje. Dylatacje wykonujemy poprzez nacięcie szczelin na głębokość od 1/3 do 1/2 grubości podkładu cementowego. Dylatacje należy przenieść na wszystkie późniejsze warstwy z odpowiednim uszczelnieniem taśmami. Dylatacje powinny tworzyć pola o powierzchni około 4 m2. Dylatacje w okładzinie wykańczamy poprzez wypełnienie szczelin pomiędzy płytkami trwale elastyczną masą np. poliuretanową wraz ze sznurem dylatacyjnym. Bardzo ważne jest, aby spoinowanie płytek fugą nie zostało wykonane zbyt szybko. Warto wykonać kilkunastodniową przerwę technologiczną, co pozwoli na związanie i wypchnięcie zaprawy klejowej.

 

W ostatnim czasie coraz częściej tarasy wykonywane są w technologii z posadzką wentylowaną. Technologia ta jest popularna ponieważ jest prosta w wykonaniu i nie wymaga stosowania elementów klejonych. Płyty (najczęściej gresowe o grubości około 2,0 cm) są układane na podkładkach z tworzywa sztucznego. Izolacja przeciwwodna ułożona jest pod płytkami na warstwie spadkowej i stanowi powierzchnię, po której odprowadzana jest na zewnątrz woda opadowa.

 

Wykończenie tarasu w tej technologii wymaga zaplanowania prac oraz dobrania właściwych materiałów. Bardzo ważne jest, aby podkładki tarasowe zapewniały stabilne podparcie płyt z okładziny ceramicznej. Firma Renoplast produkuje podkładki SMART, pozwalające na trwałe i mocne podparcie płytek. Dodatkowo dzięki krążkom dystansowym można łatwo i stabilnie wyrównywać nierówności podłoża w każdym z punktów podparcia.

 

Poniżej przykład zastosowania podkładek w praktyce. Tu można znaleźć produkt na stronie producenta >>> Podkładki pod płyty tarasowe SMART Renoplast

 

wykończenie tarasu

Fot. Podkładki Renoplast SMART wraz z profilem Renoplast W35

 

Nieodzownym elementem wykonania tarasu jest właściwe wykończenie okapu ze skutecznym odprowadzaniem wody opadowej z warstwy izolacji. Renoplast posiada w ofercie również profile okapowe do wykończenia tarasów z posadzką wentylowaną. Profile okapowe W30, W30R, W35 i K60, można stosować z wszystkimi materiałami, z których wykonywane są izolacje przeciwwodne jak: papy asfaltowe, membrany EPDM i PVC, dwuskładnikowe zaprawy uszczelniające. Budowa profili pozwala na sztywne oparcie płyt tarasowych, uniemożliwiając ich przesuwanie. Wszystkie produkowane przez Renoplast profile okapowe posiadają gwarantowane powłoki antykorozyjne, co znajduje potwierdzenie w wydanej przez Instytut Techniki Budowlanej, Europejskiej Aprobacie Technicznej z prawem do posługiwania się znakiem CE.

 

Kolejną technologią, która stanowi alternatywę dla tarasów z okładziną ceramiczną jest technologia z posadzką żywiczną. Zwykle wykonywana z żywicy poliuretanowej posadzka stanowi jednocześnie warstwę izolacji przeciwwodnej. Z pozoru prosta w wykonaniu posadzka żywiczna wymaga dużego doświadczenia wykonawcy oraz odpowiednich warunków aplikacji (temperatura, wilgotność podłoża i powietrza) W tej technologii istotne jest również, aby materiały pochodziły od sprawdzonego i renomowanego producenta. Jak w każdej technologii wykonania tarasów bardzo ważne jest właściwe wykończenie strefy okapowej. Renoplast oferuje profil okapowy K10 do tarasów i balkonów z posadzką żywiczną cienkowarstwową

 

Fot. Profil Renoplast K10 z posadzką żywiczną

Do posadzek żywicznych tzw. „kamienny dywan” służy profil Renoplast K20.

 

Fot. Posadzka żywiczna „kamienny dywan”

 

Wybór technologii, w jakiej będzie wykonany taras, zależy od wielu czynników. Często są to uwarunkowania techniczne i wynikające z tego ograniczenia, czasem są to preferencje użytkownika, a czasem dostępność materiałów i kwalifikacje wykonawcy. Jeśli prace związane z wykonaniem tarasu będą dobrze zaplanowane, a materiały dobrej sprawdzonej jakości i właściwe do zewnętrznych zastosowań. Można założyć, że taras wykonany w dowolnej technologii będzie trwały, cieszący użytkowników długim i bezawaryjnym użytkowaniem.

 

Materiały zrealizowany przez firmę Renoplast

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in