Zima bez problemów, czyli nowoczesne rozwiązania grzewcze

02.11.2009

Zima jest piękną, często niedocenianą porą roku. Dla jednych to czas wypoczynku na świeżym powietrzu i sezon narciarski, dla drugich to same kłopoty związane z częstymi awariami instalacji w domach, budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej. Brak ogrzewania, awaria wodociągów, oblodzone chodniki, parkingi i schody to typowe utrudnienia, z którymi musimy się zmierzyć zimą.

 

Czy tak musi być zawsze? W naszych czasach nikogo chyba nie zdziwi, że za pomocą specjalnie zaprojektowanych systemów grzewczych Raychem można pozbyć się tych wszystkich kłopotów raz na zawsze. Wystarczy założyć ogrzewanie podłogowe, ułożyć przewody grzewcze pod nawierzchnią w najbardziej newralgicznych miejscach (schody, wyjścia ewakuacyjne, podjazdy do garaży itp.), zabezpieczyć rury przed zamarzaniem za pomocą samoregulujących przewodów, aby bez obaw czekać na zimę.  

 
1. Ciepło w domu
 
 
Jednym z istotnych systemów zapewniającym wygodę, niezbędnych w nowoczesnym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym jest ogrzewanie podłogowe. W Polsce rozwiązanie to staje się coraz bardziej powszechne ze względu na swoje zalety oraz jednocześnie niskie koszty instalacji i eksploatacji.
Do najbardziej efektywnych rozwiązań systemów ogrzewania podłogowego należy ogrzewanie elektryczne (relatywnie niska bezwładność systemu, szybki czas nagrzewu). Może pełnić funkcję zarówno ogrzewania podstawowego, jak i pomocniczego. System składa się z przewodów lub mat grzejnych, czujników temperatury i termostatu. Można również zastosować płyty izolacyjne, podnoszące efektywność cieplną systemu.
Wiele powodów przemawia za „ciepłą podłogą”. Podstawowe korzyści z zastosowania tego rozwiązania to:
– Równomierna dystrybucja ciepła w pomieszczeniach – najcieplejsza strefa powstaje dokładnie tam, gdzie jest potrzebna.
– Bezpieczeństwo – systemy samoregulujące to najbezpieczniejszy rodzaj instalacji grzewczych. Samoistnie utrzymują żądaną temperaturę, nie przegrzewają się, są odporne mechanicznie. Pozostałe systemy dzięki zastosowaniu termostatów posiadają również wysoką klasę bezpieczeństwa.
– Oszczędność energii – system jest załączany cyklicznie tylko w stopniu pozwalającym na utrzymanie zadanej temperatury lub tylko wtedy, kiedy mieszkańcy są w domu, dzięki doborowi odpowiednich programów termostatu.
– Swoboda aranżacji wnętrz – brak konieczności instalacji grzejników w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.
– Higiena – mokre podłogi wysychają znacznie szybciej.
– Rozwiązanie przyjazne dla alergików – mniejsze ruchy powietrza, a w konsekwencji mniej kurzu.
 
Istotny jest również dobór optymalnego rozwiązania do rodzaju aplikacji i potrzeb użytkowników. Trzeba dobrać odpowiedni system w zależności od stadium budowy, typu planowanej posadzki czy przewidywanego przeznaczenia pomieszczeń.
Przewody grzejne T2Blue można bardzo łatwo dopasować do każdego kształtu ogrzewanej powierzchni. Zakończone fabrycznie i zasilane jednostronnie, układane są w wylewce samopoziomującej, dzięki czemu nie podnoszą poziomu podłogi. Przewody mogą być stosowane do posadzek ceramicznych oraz z kamienia naturalnego.
 
 
Zakończone fabrycznie, jednostronnie zasilane maty T2QuickNet to idealne rozwiązanie przy remontach i renowacji dzięki swojej niewielkiej grubości (3 mm) oraz łatwości układania (przewód jest równomiernie przymocowany do samoprzylepnej maty). Maty mogą być stosowane do posadzek ceramicznych oraz z kamienia naturalnego.
 
 
Najbardziej wydajny, ale też najbardziej wymagający jest przewód samoregulujący T2Red, połączony ze specjalnymi płytami izolacyjnymi T2Reflecta. Maksymalna wysokość to 13 mm, zalecany jest do nowych, nowoczesnych konstrukcji. Może być układany pod posadzką każdego rodzaju – ceramiczną, kamienną, drewnianą, wykładziną czy laminatem.
 
 
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem trwałym, zaprojektowanym do wieloletniej eksploatacji. Ważne jest jednak, aby zostało fachowo wykonane przez licencjonowanego instalatora, jest to bowiem warunek konieczny dla uzyskania pełnej gwarancji.
Ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym sposobem na podniesienie komfortu użytkowania pomieszczeń przez wszystkich członków rodziny. Najczęściej stosowane jest w łazienkach, kuchniach i przedpokojach, czyli wszystkich powierzchniach pokrytych posadzką, która jest naturalnie zimna, i kiedy nie jest ogrzewana, powoduje szybką utratę temperatury bosych stóp. W pokojach dziecinnych, w trosce o najmłodszych, dodatkowo zalecane jest dogrzewanie także podłóg drewnianych i pokrytych wykładziną.
 
2. Wygodny dojazd
 
 
W obliczu podwyższających się standardów utrzymania nawierzchni chodników, zjazdów i ramp załadunkowych, w zimie stosowanie elektrycznych przewodów grzejnych jest znacznie bardziej skuteczną i niezawodną metodą niż ręczne odśnieżanie i topienie lodu przy pomocy piasku i soli. O ile jeszcze kilka lat temu stosowanie ogrzewania elektrycznego do w/w nawierzchni miało miejsce jedynie w najbardziej reprezentacyjnych obiektach budowlanych, to obecnie stało się powszechne również w budownictwie wielorodzinnym, a nawet jednorodzinnym.
Prawidłowo zaprojektowany i wykonany system przeciwoblodzeniowy gwarantuje bezpieczeństwo ruchu kołowego i pieszego, ograniczenie kosztów napraw uszkodzeń nawierzchni spowodowanych działaniem zamarzającej wody, oszczędność energii i czasu na usuwanie oblodzenia oraz ochronę środowiska przed używaniem substancji do rozmrażania. W zależności od typu nawierzchni oferujemy różne rodzaje przewodów:
– Do nawierzchni betonowych:
Samoregulujące przewody grzejne EM2-XR (300 W/m²; 90 W/m przy 0°C)
Stało-oporowe maty grzejne EM2-CM (300 W/m²)
Stało-oporowe przewody grzejne EM4-CW (25 W/m)
 
– Do nawierzchni asfaltowych:
Przewody w izolacji mineralnej EM-MI-PACK (300 W/m²; zestawy od 1270 W do 4290 W)
 
Dzięki stosowanym sterownikom przewody dostarczają tylko taką ilość ciepła, która jest potrzebna do stopienia śniegu i lodu. Sterownik VIA-DU-20 włącza system w ściśle określonych warunkach – gdy temperatura spadnie poniżej zaprogramowanej wartości i jednocześnie występują opady atmosferyczne.
 
3. Ochrona budynku
 
3a. Zabezpieczenie rur przed zamarzaniem
 
 
Coraz ważniejszym aspektem, szczególnie z punktu widzenia właścicieli i administratorów budynków jest ochrona dachów i rynien przed gromadzeniem się śniegu i lodu. Ciężkie sople spadają na ziemię i stwarzają zagrożenie dla przechodniów. Stojąca woda przecieka przez wewnętrzne ściany i elementy wykończeniowe.
Kompletny samoregulujący system z elektrycznym przewodem grzejnym FroStop Black (28 W/m w śniegu/lodzie, 16 W/m w powietrzu przy 5°C) stanowi niezawodną ochronę przed uszkodzeniami w warunkach zimowych. Utrzymuje drożność odpływu topniejącego śniegu i lodu, jednocześnie eliminując zagrożenie spowodowane soplami i nawisami lodowymi. Zabezpiecza poszycie dachu, rynien i rur odpływowych przed działaniem zamarzającej wody nagromadzonej pod zalegającym śniegiem.
Przewody grzejne układa się prostoliniowo wzdłuż rynien i wewnątrz rur. W rynnach skrzynkowych lub korytach, może zaistnieć potrzeba ułożenia przewodu w kilku liniach. Do mocowania przewodu, wykonywania rozgałęzień, podłączenia zasilania i zakończenia służą akcesoria stanowiące element danego systemu. Istnieje możliwość pełnej automatyzacji pracy – sterownik EMDR-10 z czujnikiem temperatury i wilgotności włącza system samoczynnie tylko pod warunkiem jednoczesnego wystąpienia określonych warunków atmosferycznych.
 
3b. Ochrona rynien przed gromadzeniem się śniegu i lodu
Zamarznięte rury mogą być również kosztownym problemem – gdy są narażone na działanie ujemnych temperatur, pękają prowadząc do istotnych zniszczeń i zakłóceń w funkcjonowaniu obiektów. Samoregulujący przewód grzejny FroStop w połączeniu z odpowiednią izolacją termiczną zabezpiecza rury z wodą, systemy hydrantowe i tryskaczowe przed zamarzaniem.
 
 
Zadaniem elektrycznych systemów grzewczych jest ochrona przed zamarzaniem rur wodociągowych i kanalizacyjnych, zabezpieczenie instalacji doprowadzających olej opałowy lub inne ciecze zmieniające swoje właściwości fizyko-chemiczne pod działaniem niskich temperatur oraz utrzymanie właściwej temperatury rurociągu. Stosowanie samej izolacji cieplnej lub zwiększanie jej grubości często jest niewystarczające lub niekorzystne ze względów ekonomicznych. Szczególnie przy braku ciągłego przepływu czynnika w instalacji, stosowanie ogrzewania elektrycznego jest konieczne.
Elektryczne przewody grzejne Raychem dostosowane są do wielu zastosowań:
– Zabezpieczenie przed zamarzaniem rur z wodą, przewody układane na rurach: Frostop Green (10 W/m przy 5°C), FroStop Black (18 W/m przy 5°C).
– Zabezpieczenie przed zamarzaniem rur z wodą, przewody układane wewnątrz rur: ETL-10 (10 W/m przy 5°C w powietrzu, 20 W/m przy 5°C w wodzie).
– Utrzymanie temperatury rur kanalizacyjnych zawierających substancje tłuszczowe: FS-C-2X (31 W/m przy 5°C, 22 W/m przy 40°C).
 
Przewody mogą być stosowane zarówno do rur metalowych, jak i rur z tworzyw sztucznych. Układa się je wzdłuż rurociągu pod warstwą izolacji. Moc grzejna, jaką należy doprowadzić w celu skompensowania strat ciepła, a więc jaki przewód należy zastosować i jaką izolację cieplną, obliczamy lub dobieramy na podstawie gotowych tabel strat ciepła. Do każdego systemu zapewniamy kompletny zestaw komponentów oraz sterowników. W celu sterowania pracą takich obwodów możemy zastosować specjalne termostaty. Podstawowe sterowanie polega na pomiarze temperatury powierzchni rurociągu w najzimniejszym jego punkcie i załączaniu obwodów grzejnych, gdy temperatura osiągnie nastawioną wartość. Do większych instalacji uzasadnione jest stosowanie termostatów z funkcją oszczędzania energii, np. Raystat-Eco-10. Wyznaczają one cykl pracy obwodów w oparciu o pomiar temperatury otoczenia zgodnie z opracowanym w tym celu specjalnym algorytmem PASC (sterowanie proporcjonalne względem temperatury otoczenia).
 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in