Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zmiana przeznaczenia działki - plan B - TRENCHMIX

Artykuł sponsorowany

08.04.2019

TRENCHMIX® – jedna technologia multirozwiązań

Ze względu na liniowy charakter robót oraz prędkość wykonywania technologia ta jest optymalnym rozwiązaniem w przypadku: wzmacniania podłoża gruntowego pod wielkopowierzchniowymi obiektami handlowymi czy przemysłowymi. Może być stosowana również jako posadowienie fundamentów liniowych, wzmocnienie liniowych obiektów komunikacyjnych (linie kolejowe, nasypy drogowe itp.). Ze względu na wysokie właściwości przeciwfiltracyjne świetnie sprawdza się jako przesłona na wałach przeciwpowodziowych. Można zastosować panele TRENCHMIX® również jako tymczasowa obudowa wykopu w realizacjach kubaturowych.

Uważam, że warto rozważyć zastosowanie technologii TRENCHMIX®, jeśli podstawowym kryterium jest szybkie wykonanie prac, a warunki gruntowe oraz założenia projektowe konstrukcji naziemnej pozwalają na takie rozwiązanie. Świetnie sprawdzi się też w kwestii optymalizacji kosztów. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie. W przypadku realizacji kubaturowych warunkiem jest zapewnienie dużego frontu robót oraz nieograniczonego dostępu w kontekście istniejącej zabudowy. Nie jest to dobre rozwiązanie, jeśli plac budowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie innych budynków.
W przypadku wzmacniania podłoża metoda jest już opłacalna przy długości pojedynczych paneli ok. 60–80 mb, czego przykładem może być realizacja posadowienia płyty fundamentowej podziemia budynków mieszkalnych w opisywanym wyżej studium przypadku budynku mieszkalnego przy ul. Augustówka w Warszawie. Pod względem zabezpieczenia średniej głębokości wykopów z jednoczesnym odcięciem wody, zastosowanie zbrojonej przesłony TRENCHMIX® jest już niemal bezkonkurencyjne. Obecnie optymalizacja kosztów jest jedną z głównych potrzeb inwestora, a zastosowanie opisanej w tym artykule technologii pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności w budżecie zamawiającego.

 

komentarz ekspercki

mgr inż. Urszula Tomczak

 

Mgr inż. Urszula Tomczak

Absolwentka Politechniki Warszawskiej Wydziału Inżynieria Lądowa, specjalność mosty i budowle podziemne oraz studium podyplomowego z zakresu ochrony i kształtowania środowiska na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od roku 1998 aktywna zawodowo. Tworzyła projekty w ramach takich firm, jak Warcent S.A., Biuro Projektów Geotechnicznych GEOKONSTRUKCJA Sp. z o.o., Bouygues Polska. Wykładowca Politechniki Warszawskiej. Główny ekspert Soletanche Polska. Z firmą związana od 2004 roku. Przykłady realizowanych projektów: suchy wykop dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – kotwione ściany szczelinowe, betonowy korek, mikropale kotwiące; Warsaw Spire w Warszawie – kotwione ściany szczelinowe; trasa WZ w Łodzi – ściany szczelinowe jako mury oporowe i podpory dla linii tramwajowej; KTW w Katowicach – kotwione ściany szczelinowe oraz barety jako posadowienie pośrednie części wysokiej budynku; zespół zabudowy KONESER.

 

 

 

Soletanche Sp. z o.o.

ul. Powązkowska 44C

01-797 Warszawa

www.soletanche.pl

warszawa@soletanche.pl

gdansk@soletanche.pl

krakow@soletanche.pl

wroclaw@soletanche.pl

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube