Serwis internetowy inzynierbudownictwa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.     Zamknij
Technika / Narzędzia i maszyny
Drukuj

Nowa koparko-ładowarka TLB890 firmy Terex

2012-11-26

Nowa maszyna zapewnia szybszą pracę, większy komfort dla operatora i krótszy czas konserwacji.


Terex poszerza swoją gamę koparko-ładowarek wprowadzając na rynek nową maszynę TLB890. Terex® TLB890 ma wygiętą konstrukcję wysięgnika, bardzo dobre parametry w zakresie ciśnienia hydraulicznego oraz silnik o wysokim momencie obrotowym o mocy 74,5 kW (100 KM) zapewniający dużą siłę odrywania oraz krótsze cykle pracy. Operatorzy z pewnością docenią także przestronną i ergonomiczną kabinę.

Na bardzo dobrą wydajność modelu TLB890 wpływają następujące elementy: nowy, wysokociśnieniowy system hydrauliczny, siłowniki wysokiej mocy i nowa konstrukcja wysięgnika. Te ulepszenia konstrukcyjne pozwoliły na osiągnięcie imponującego momentu obrotowego obrotnicy, który zapewnia pewne i szybkie zasypywanie, szczególnie podczas pracy na pochyleniach poprzecznych. Wygięta konstrukcja wysięgnika sprawia, że pojazdy można ustawiać bliżej urządzenia, co prowadzi do skrócenia cykli ładowania, natomiast nowe ramię teleskopowe „Deep Dig” skraca cykle pracy oraz zapewnia dużą siłę wsuwania i szybkie napełnianie czerpaka.

 

 

Urządzenie TLB890 jest dostępne wraz z najnowocześniejszymi układami sterowania pilotowego lub wraz z tradycyjnymi dźwigniami mechanicznymi w układzie SAE, ISO lub krzyżowym. Te wersje koparko-ładowarki, które są wyposażone w sterowanie pilotowe mają pojedynczą pompę tłokową zamiast tandemowych pomp zębatych, a także znajdujące się na joystickach pokrętła regulujące wysuwanie ramienia oraz pozostałego osprzętu. W obu konfiguracjach dostępny jest drugi przewód pomocniczy.

Aby spełnić wymagania w zakresie większego komfortu i większej wygody operatora, nowa kabina ROPS/FOPS może być wyposażona w fotel na zawieszeniu mechanicznym lub pneumatycznym, a także w dodatkowe gniazda na telefony lub odtwarzacze MP3. Duża tylna szyba z funkcją pełnego otwarcia i przesunięcia w górę poprawia widoczność, natomiast otwierane, uchylne szyby boczne zapewniają dodatkową wentylację. Nowy i bardziej wydajny układ klimatyzacji chłodzi kabinę o połowę szybciej niż ma to miejsce w przypadku pozostałych koparko-ładowarek Terex. Sama kabina jest ponadto wyposażona w lodówkę na żywność i napoje.

Dzięki smukłej konstrukcji siłownika czerpaka operator ma doskonałą widoczność podczas wykonywania operacji ładowania. Połączenie nowej kierownicy wyposażonej w regulację pochylenia i odległości oraz geometrii układu kierowniczego z przednimi kołami kierowanymi sprawia, że manewrowanie i sterowanie tą nową koparko-ładowarką jest niezwykle proste. Nowa oś tylna z montowanymi na zewnątrz planetarnymi przekładniami sprawia, że urządzenie TLB890 może przemieszczać się z prędkością maksymalną wynoszącą 41 km/h. Z kolei mokre tarcze hamulcowe o dużej średnicy zapewniają doskonałą siłę hamowania, pozwalając na zmniejszenie nacisku wywieranego na pedał.

Sprawdzona w praktyce przekładnia ręczna Synchro Shuttle z czterema biegami do jazdy w przód i czterema biegami wstecznymi jest stosowana standardowo w urządzeniach TLB890. Opcjonalnie, można zamówić przekładnię Servo Power Syncro (SPS) ze sterowaniem ręcznym i funkcją półautomatycznej zmiany biegu. Ta zaawansowana przekładnia ma hydrauliczne widełki dźwigni zmiany biegów zamiast zestawu sprzęgieł, co pozwala na zmniejszenie oporu o 9%, zapewniając lepszą wydajność i oszczędność paliwa. Obie skrzynie są wyposażone w wewnętrzny hamulec ręczny przekładni, który chroni cały mechanizm przed uszkodzeniami zewnętrznymi, korozją i przenikaniem zanieczyszczeń.

 

 

Urządzenie TLB890 jest wyposażone w nową przeciwwagę w postaci żeliwnego odlewu, która zapewnia dodatkową ochronę podzespołów znajdujących się z przodu maszyny, w tym zgodnego z normą Stage IIIA silnika firmy Perkins o mocy 74,5 kW (100 KM). Ten sprawdzony zespół napędowy posiada teraz nowy układ powietrza doładowanego poprawiający wydajność przy małych prędkościach oraz pozwalający na zmniejszenie zużycia paliwa i obniżenie poziomu hałasu.

W celu zagwarantowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa oraz szybkości podczas wykonywania codziennych kontroli zaczep otwierający maskę znajduje się wewnątrz kabiny, a pod całkowicie uniesioną maską silnika umieszczony został łatwo dostępny odłącznik. Pod maską znaleźć można także nowe bloki rozruchu awaryjnego do podłączania przewodów rozruchowych, co pozwala wykorzystać akumulator koparko-ładowarki TLB890 do uruchamiania innych urządzeń.

 

Specyfikacje koparko-ładowarki Terex

TLB890 Moc silnika (kW/KM)

74,5/100

Moment obrotowy silnika (Nm przy obr./min)

400 przy 1400

Maks. prędkość jazdy (km/h)

41

Moment obrotowy obrotnicy (kNm)

27,8

Siła działania ramienia standard/wsunięte/wysunięte (kN)

41,1/41,1/29

Siła działania czerpaka tryb szybki/tryb mocy z czerpakiem HD (kN)

60,3/67,8

Głębokość kopania — standard/wsunięte/wysunięte (mm)

4498/4498/5698

Siła odrywania czerpaka (kN)

55,4

Siła odrywania ramion ładowarki (kN)

51,1

Wysokość załadunku (mm)

3369

Udźwig hydrauliczny na pełną wysokość (kg)

3966Zaprenumeruj Wypisz się
 

Czwartek
30
Marzec
 Marzec 2017 
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
272812345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
 Imieniny obchodzą dziś:
Leonard, Amadea, Kwiryna, Kwiryn, Mamertyn, Aniela, Litobor, Częstobor, Leonarda, Jan, Mamertyna
Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Sp. z o.o., ul. Kopernika 36/40, lok. 110, 00-924 Warszawa, tel. 22 551 56 00
KRS 0000192270 (Sad Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy KRS), NIP 525-22-90-483, Kapitał zakładowy 150 000 zł

© Copyright by Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Sp. z o.o. 2006-2017
Publikowane artykuły prezentują stanowiska, opinie i poglądy ich Autorów