Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Analiza możliwości wykorzystania OZE w projektowanym budynku - praktyczne narzędzie

07.05.2014

Obowiązująca od 3 października 2013 r. nowelizacja rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 21 czerwca 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego wprowadziła szereg istotnych zmian, m.in.: zaostrzono obowiązek dotyczący budynków w zakresie wykonywania analizy możliwości racjonalnego wykorzystania, o ile są dostępne techniczne, środowiskowe i ekonomiczne możliwości, wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło. Obecnie dotyczy on wszystkich budynków bez względu na wielkość ich powierzchni użytkowej.

Aby pomóc w wywiązaniu się z nowego obowiązku, Wydawnictwo Forum Media Polska Sp. z o.o. przygotowało program komputerowy pt. „Analiza wykorzystana alternatywnych źródeł energii w budynku”. Program umożliwia porównanie możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło zgodnie z obowiązującym zakresem określonym w rozporządzeniu MTBIGM Dz.U. 2013, poz. 762. Jednocześnie program pomaga m.in.:

- dobrać i zdefiniować urządzenia pomocnicze,

- określić roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia, zgodnie z przepisami dotyczącymi metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków,

- dokonać analizy porównawczej dwóch systemów zaopatrzenia w energię do:

- systemu konwencjonalnego oraz systemu alternatywnego lub

- systemu konwencjonalnego oraz systemu hybrydowego,

- wykonać obliczenia optymalizacyjno-porównawcze dla wybranych systemów zaopatrzenia w energię.

Program ma również inne dodatkowe funkcje, w tym m.in.:

- możliwość wykonania projektowanej charakterystyki energetycznej, zgodnie z obowiązującą metodologią,

- możliwość analizy cieplno-wilgotnościowych właściwości dla poszczególnych przegród w projektowanym budynku pozwalającej określić czy w przegrodzie zachodzi kondensacja pary wodnej oraz rozwój pleśni.

Program pozwala na łatweprzeprowadzenie analizy porównawczej zastosowania alternatywnych źródeł energii dzięki intuicyjnym modułom oraz wskazówkom i podpowiedziom merytorycznym umieszczonym w programie oraz przygotowanieprojektowanej charakterystyki energetycznej budynku, dzięki aktualnej metodologii dopasowanej do najnowszych regulacji prawnych.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube