Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

BIM w projektowaniu i realizacji mostów

19.04.2019

Rys. 4. Dylatacja między wiaduktem WK-2 i estakadą ES-2b

 

Podsumowanie

Technologia BIM oraz odpowiednie oprogramowanie wraz z naszpikowanym informacjami modelem 3D zdecydowanie poprawiają efektywność każdego zespołu i zwiększają zyski z inwestycji. Mówimy tu nie tylko o przychodzie przedsiębiorstw, ale również o korzyściach dla środowiska naturalnego. Funkcjonalności programu pozwalają na ograniczenie kosztownych błędów i poprawek, skrócenie czasu wykonywania zadań i lepsze ich zrozumienie w całym procesie, a także szybsze i łatwiejsze reagowanie na wprowadzane modyfikacje. Powyższe elementy pozwalają znacząco zredukować zużycie zasobów naturalnych. Modele BIM o najwyższym poziomie LOD umożliwiają nawet oszacowanie wpływu konstrukcji na środowisko.

Modelowanie informacji o budowli ma bardzo duży potencjał i może w znaczący sposób zmienić dzisiejszą branżę budowlaną. Dalej jednak pozostaje dużo do zrobienia - przede wszystkim w zakresie zwiększania świadomości dzisiejszych inżynierów oraz specjalistów budowlanych, ujednolicenia standardów pracy BIM, a także określenia dokładnych procedur formalnych umożliwiających realizację obiektów w tej technologii.

 

inż. Rafał Krzymowski

pracownik Construsoft

 

Przeczytaj także: Ci, którzy pierwsi wdrożą BIM, wygrają

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube