Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Nowości w programie Allplan 2014

11.12.2013

Allplan 2014 – nowa wersja oprogramowania CAD wspiera rozwiązania i zalety pracy w technologii BIM.

Niezależna od lokalizacji współpraca z Allplan 2014
Dzięki rozszerzonej funkcjonalności grupy roboczej, inżynierowie mogą z łatwością zintegrować partnerów projektu oraz pracowników ze swoim środowiskiem pracy. Wirtualne zespoły zyskują dostęp do pracy nad wspólnym projektem niezależnie od lokalizacji i czasu. Bez zbędnej korespondencji e-mail, utraty danych – każdy pracuje na najbardziej aktualnej wersji. Szyfrowanie danych zapewnia dodatkową ochronę procesu.

Modelowanie i zbrojenie w 3D
Nowa funkcja wyciągania w programie Allplan 2014 umożliwia użytkownikom znacznie szybsze przesuwanie lub przerysowywanie konturów, następnie wyciąganie ich pionowo w kolejnym etapie. Dzięki temu można tworzyć pojedyncze pręty zbrojenia z linii 3D i przenosić je w odpowiednie miejsce bez dodatkowych etapów pracy.

Dalsze działania w kierunku rozwoju idei Open BIM
W Allplan 2014 został rozbudowany certyfikowany interfejs IFC. Użytkownicy otrzymują teraz możliwość eksportu i importu prętów zbrojenia razem z bryłami 3D i komponentami.

 

 

Opis wybranych funkcji Allplan 2014:

Wymiana danych z Allplan
Otwarta platforma Allplan wspiera wymianę danych w różnych formatach takich jak import i eksport plików w formacie AutoCAD 2013 jak również plików DXF, DWG i IFC.

 

Nowe metody modelowanie 3D
Allplan 2014 oferuje nowe metody modelowania 3D. Dzięki funkcji „Wyciąganie” użytkownik może swobodnie zmieniać kształty 3D, całe powierzchnie lub ich części, również kształty oparte o krzywe składane.

Uzyskiwanie zbrojenia w 3D
Funkcja „Wynik zbrojenia w 3D” umożliwia przekonwertowanie zbrojenia na obiekty 3D co znacznie upraszcza wymianę danych w formatach dotychczas nie obsługujących obiektów - typu zbrojenie.

Nowe polecenia skryptowe dla SmartParts ze zbrojeniem
Dzięki dodatkowym poleceniom dla kształtów pręta (np. strzemiona połączone z płytą, haki S, okrągłe, spiralne) i rozkładów (kołowy dla dodatkowych kształtów pręta, wielokątny), użytkownik ma teraz jeszcze więcej możliwości tworzenia SmartParts dla powtarzających się operacji zbrojenia.

 

Profesjonalne Wizualizacje

Allplan 2014 oferuje dodatkowe możliwości mapowania tekstur na elementach 3D.

W momencie przypisywania tekstur do elementu 3D zostaje zastosowane mapowanie pasujące do elementu. Ponadto program Allplan 2014 umożliwia teraz wsteczną modyfikację typu mapowania za pomocą palety ustawień np. sześcian, ściana, strop, powierzchnia, walec, kula oraz UV. Przy mapowaniu UV złożone obiekty tj. ludzie, drzewa, pojazdy, meble mają przypisaną tylko jedną teksturę. Możliwość zastosowania elementów o nieregularnej budowie wielokąta pozwala zmniejszyć ilość wykorzystywanych danych. Dzięki czemu jest możliwe np. wprowadzenie do wizualizacji programu Allplan elementów zaimportowanych z CINEMA 4D wraz z mapowaniem UV.

 

Projektowanie Opisów

W programie Allplan 2014 pola tekstowe mogą zostać umieszczone na rysunku wraz z obramowaniem. Konfiguracje dokonane w palecie ustawień określają grubość oraz typ linii, jak również kolor i odległość. Obramowanie tekstu może zostać wstecznie włączone lub wyłączone. Ponadto, oprócz możliwości wyboru koloru tła w polach tekstowych, można również zdefiniować kolor wypełnień. Opcja ta jest dostępna w palecie ustawień.

 

Tworzenie zaokrągleń przy mniejszej liczbie kliknięć

Zaokrąglanie elementów zostało znacznie uproszczone w programie Allplan 2014. Dzięki udoskonalonej funkcji tworzenia zaokrągleń wystarczy teraz przesunąć kursor do miejsca, które powinno być zaokrąglone, aby natychmiast pojawił się podgląd. Żądany efekt otrzymuje się poprzez kliknięcie na wskazany obszar. Jeśli z powodu geometrii obiektu wygenerowany wynik nie jest dostępny wówczas użytkownik ma możliwość wyboru innego wyniku sugerowanego przez program.

 

 

Obrócony Widok - Rzut Poziomy

W celu szybkiego i efektywnego projektowania obróconych budowli, Allplan 2014 posiada opcję obrotu rzutu poziomego. Umożliwia to przypisanie kąta projektu podczas tworzenia projektu lub jego późniejszą zmianę w ustawieniach. Ten parametr działa natychmiast na wszystkie nowo wygenerowane okna rysunku. Oznacza to, że ponowne wprowadzanie ustawień podczas otwierania nowego okna nie jest konieczne i można swobodnie kontynuować pracę.

 

Wizualizacja projektów w Google Earth
Projekty wykonane w Allplan z łatwością mogą być eksportowane do Google Earth.

 

Nowe Funkcje w Palecie sieciowej Allplan Connect

Platforma sieciowa Allplan Connect integruje zasoby internetowe z oprogramowaniem projektowym zgodnie z metodologią pracy BIM.

Teraz bezpośrednio w programie Allplan 2014 można sprawdzić i zapoznać się z aktualnie dostępnymi lekcjami e-learning. W zależności od indywidualnych potrzeb użytkownik ma dostęp do filmów e-learning oraz instrukcji krok-po-kroku, przeznaczonych zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników.

Wygodna funkcja filtru oraz wyszukiwania, umożliwia znalezienie wielu porad i wskazówek na temat pracy w programie Allplan z zastosowaniem procedur BIM, a także pomocy projektowych, informacji od producentów oraz dodatkowych tekstur.

 

Raporty: Ocena modelu BIM

Program Allplan wykorzystuje inteligentne metody oceny modelu BIM. Efekty synergii wynikające z pracy w technologii BIM są widoczne m.in. w kalkulacji ilościowej, zestawieniach stali zbrojeniowej czy obliczeniach powierzchni mieszkalnej. W Allplan 2014 dostępna jest nowa funkcja w obszarze „Modyfikuj”, która pozwala modyfikować istniejące raporty i zapisywać je jako szablony.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube