Program URSA do oceny energetycznej budynku

27.09.2007

Program URSA jest ciekawą propozycją i pomocą w codziennej pracy architektów, instalatorów, audytorów oraz menadżerów energetycznych.

Dzięki niemu użytkownik może wykonać analizę i ocenę energetyczną budynku (zarówno nowego, jak i przeznaczonego do termomodernizacji) oraz optymalizację ocieplenia przegród budowlanych. Dodatkowo program pozwala zorientować się, jakie koszty produkcji ciepła powstają przy wytwarzaniu ciepła w ciepłowni lub we własnej kotłowni. Ważną zaletą jest opcja równoczesnego załączenia do projektu rysunków CAD detali przegród budowlanych z zastosowaniem produktów URSA.
Program URSA pozwala obliczyć parametry potrzebne do oceny energetycznej budynku m.in.: wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło oraz mocy cieplnej zgodnie z obowiązującą normą PN-B-02025 „Obliczanie sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej”. Obliczenia mogą być wykonywane „metodą uproszczoną”, zgodnie z załącznikiem G ww. normy, w którym zakłada się, że cała ogrzewana przestrzeń budynku stanowi jedną strefę o eksploatacyjnej temperaturze powietrza wewnętrznego 20 st. C, lub „metodą dokładną” zgodnie z normą PN-B-02025.
Jednym z potrzebnych parametrów do oceny cieplnej przegród  jest współczynnik przenikania ciepła U. Program URSA oblicza ten parametr uwzględniając liniowe i punktowe mostki cieplne  dla następujących przegród:
dach/stropodach,
podłoga na gruncie – I strefa,
podłoga na gruncie – II strefa,
strop przy przepływie ciepła od góry do dołu,
strop przy przepływie ciepła
z dołu do góry,
strop nad przejazdem,
strop nad nieogrzewanym
poddaszem,
ściana zewnętrzna przy gruncie,
ściana wewnętrzna,
ściana zewnętrzna.

{mospagebreak}

    W programie URSA można znaleźć kolejną nowość – klasyfikację przegród budowlanych przyporządkowaną  odpowiednim klasom energetycznym.
    Użytkownik programu może wykonać bilans cieplny i dokonać oceny energetycznej budynku, porównując wyliczone zgodnie z normą PN-B-03406 wartości wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło E z parametrami dla budynku wzorcowego. Dzięki temu można ocenić zasadność przeprowadzenia termomodernizacji budynku.
    W programie można dodatkowo przeprowadzić optymalizację wybranych przegród budowlanych. Opcja ta umożliwia wykonanie optymalizacji przegród wyznaczając grubość ocieplenia za pomocą wskaźnika SPBT.
    Program udostępnia także standardowe parametry stosowane przy optymalizacji upraszczające znacznie wykonywanie analizy z możliwością wyboru lub modyfikacji indywidualnych rozwiązań do ogrzewania budynków zgodnie z obowiązującą normą PN-B-02025.
    W budynkach wykonanych w technologii tradycyjnej bardzo często konstrukcja ściany jest zróżnicowana na wysokości. Optymalizacja grubości ocieplenia doprowadziłaby do sytuacji niemożliwej do realizacji. W takich przypadkach można wykonać obliczenia wartości średnioważonej U.
    Bardzo często zdarza się, że inwestor nie posiada dokumentacji oraz innych informacji o powierzchni strat ciepła. Aby ułatwić wykonanie wstępnej analizy, opracowano na podstawie wykonanych dokładnie obliczeń powierzchni przegród zewnętrznych średnie wartości dla poszczególnych typów budynków. Szacowanie można wykonać w oparciu o powierzchnię ogrzewaną lub o kubaturę. Zalecane jest korzystanie z powierzchni ogrzewanej, który jest wskaźnikiem zazwyczaj precyzyjniej podawanym. Inwestorzy najczęściej podają kubaturę całkowitą obiektu, która jest większa od kubatury ogrzewanej nawet o 40%.
    Wybierając typ budynku oraz wskaźnik powierzchniowy lub kubaturowy program oszacuje powierzchnię przegród oraz prześle automatycznie obliczone wartości do odpowiednich komórek w programie URSA.
    Program  jest  przygotowany  w wersji internetowej na stronie www.ursa.pl  oraz  w wersji na płytach CD.   Przeprowadzając analizę energetyczną budynku przed planowaną jego  termomodernizacją można wykorzystać z powodzeniem materiały izolacyjne URSA znane na rynku polskim i europejskim.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in