Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

25.04.2017

Przypadający na 25 kwietnia Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem to dobry moment, aby przypomnieć, jaki wpływ na nasze zdrowie ma hałas.

Długotrwałe przebywanie w miejscach, w których jest głośno lub które zostały źle zaprojektowane pod względem akustycznym, odbija się na naszym zdrowiu – to pewne.

Dawniej hałas nie był tak naglącym problemem cywilizacyjnym jak obecnie. Wzmożony ruch samochodowy, kolejowy oraz lotniczy, bliskie sąsiedztwo fabryk i budów stale przyczyniają się do pogarszania komfortu życia, szczególnie w miastach. Problemem jednak, jak przypominają członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”, są nie tylko czynniki zewnętrzne. W mieszkaniach, domach, biurach, a nawet szpitalach hałas niesie się często przez ściany, stropy, dochodzi z instalacji, a wówczas za jego przyczynę można wziąć błędy popełnione na etapie projektu, wynikające m.in. z zastosowania nieodpowiedniej izolacji oraz rozwiązań budowlanych (np. szyb), niespełniających dobrze swojej roli. – Z tego względu tak ważne jest, aby o akustykę w budynku, czyli o to, w jaki sposób w poszczególnych pomieszczeniach będą rozchodzić się dźwięki, zadbać już na etapie projektu, dobierając takie materiały budowlane, okna i rozwiązania, które zapewnią komfort użytkowania budynku bez obaw o uciążliwy hałas lub pogłos – wyjaśnia Paweł Polak ze Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”.

 

 

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem został ustanowiony w 1995 r. (w Polsce obchodzimy go od roku 2000) w celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi oraz podkreślenia jego niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie. Według WHO nadmierny hałas może prowadzić nie tylko do uszkodzenia słuchu, ale również chorób układu krążenia, zaburzeń koncentracji, snu, a także zwiększenia poziomu stresu. Słowem – jest wiele powodów, aby zadbać o ciszę w miejscach, w których spędzamy na co dzień dużo czasu.

Więcej informacji o hałasie oraz sposobach na walkę z nim w budynkach, znajduje się na stronie: www.komfortciszy.pl.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in